Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 03-05-03, 22:17
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχω και εγώ πρόβλημα με τριχοειδή καφέ άλγη, αλλα σε αρχικό στάδιο ευτυχώς. Από τη στιγμη που εμφανίστηκε σταμάτησα να χρησιμοποιώ λίπασμα, προσπάθησα να αφαιρέσω όση μπορούσα με το χέρι και χρησιμοποίησα το algizit της tetra. Αυτά σε πρώτο στάδιο. Διάβασα όσα έχουν γραφτεί στο board για αυτό το θέμα και σε κάποιεσ ιστοσελίδες.
Οι μετρήσεις είχαν ως εξής.
GH=5
KH=3
PH=6.8 άρα το CO2 είναι 14mg/l
PO4=3
NO2=0
NO3=20
Να αναφέρω επίσης ότι o φωτισμός είναι 36Watt για ενυδρείο 140λ. Έχω παροχή CO2 από φιάλη. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, όχι πολλά φυτα, σύνολο 6 μετρίου μεγέθους. Εχώ φυτά γρήγορης και αργής ανάπτυξης. Δε ξέρω τα ονόματα όλων, οι δύο είναι αννούβιες
Πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από τις ψηλές τιμές PO4 και NO3 σε συνδιασμό με τις πολλέσ ώρεσ φωτισμού, ίσως και με περίσότερο από το κανονικό φαγητό. Ταϊζω κόκκινο σκουλίκι, beef heart, και Tetra Prima (κάθε φορά διαφορετική τροφή)
Με συχνές αλλαγέσ νερού περιόρισα το PO4 στο 1mg/l και NO3 στα 5 mg/l. Μείωσα το φωτισμό στις 11 ώρες και το φαγητό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Τα φωσφορικά έχουν μια τάση να σου αναπτύσουν αλγη. 0.2 είναι αρκετό.
Έχω πρόβλημα με το νερό της βρύσης που έχει PO4 0.75mg/l.

Έχω τις εξής απορίες. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει.
1. Ποια είναι τα όρια (ανώτατα και κατώτατα) για το PO4 και NO3 για ένα φυτεμένο ενυδρείο;Η sera στις οδηγίες των test δίνει ανώτατο όριο για PO4 1mg/l και για NO3 50mg/l. Όντως ισχύουν αυτά; Πολύ ανεβασμένα δεν είναι;
2. Πώς μπορώ να πετύχω χαμηλη τιμή PO4 δεδομένου ότι το νερό από τη βρύση έχει ήδη σχετικά ψηλό;
3. Από ποιυ αυξάνεται η τιμή του PO4; Δε χρησιμοποιώ λίπασμα που περιέχει phosphate.
4. Επειδή έχω σκοπό να πάρω μια συσκευή R.O.. Tο νερό που θα μου δίνει θα είναι πλήρως απαλλαγμένο από PO4 και NO3;
5. SAE δε μπόρεσα να βρω με τίποτα στη Θεσσαλονίκη. Ποιό άλλο ψαράκι θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά; Μήπως κάποιο από τα ottos ή τα false SAE ή τα CAE θα μπορoύσε να βοηθήσει;
Please help.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01493 seconds with 11 queries