Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 20-05-13, 14:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχω ενα μικρο θεματακι με την αμμο του ενυδρειου και θα χρειαστω τη βοηθεια των "Αφρικανων". Βλεπω τις τελευταιες μερες καποιες "βρωμιτσες" στην αμμο μου και θελω να βρω τροπο να μην εξαπλωθει, πριν προχωρησει πολυ το θεμα. Ισως ειναι καφε αλγη, αλλα νομιζω πως οχι. Πιο πολυ με καφε κηλιδες μοιαζουν. Κυανοβακτηριο δεν ειναι σιγουρα, ή ετσι νομιζω τουλαχιστον. Στις πετρες εχει αρχισει να βγαινει λιγη αλγη, αλλα σε παρα πολυ μικρο βαθμο. Εχω και ενα nerite zabra snail, αλλωστε και αν χρειαστει, θα βαλω κι αλλα. Οι πετρες δεν με νοιαζουν, το θεμα με την αμμο θελω να λυσω, καπως.

Δυο φωτογραφιες, να καταλαβεται τι εννοω:






Να σημειωσω οτι η αμμος ειναι της hagen, η οποια δεν ειναι εντελως πουδρα και οχι ολολευκη, σαν την carat. Εχει και μαυρους και σκουροχρωμους κοκκους, ενω σε μερικα σημεια πετρωνει σε μικρο βαθμο. Με τη βοηθεια την τσιμπιδας μου, το εχω λυσει σχεδον αυτο. Σκουπα δεν βαζω συχνα για να μη χαλασω τα "καλλιτεχνηματα" των ψαριων μου, αλλα στην προηγουμενη αλλαγη εβαλα και ανακατεψα λιγο το μπροστινο μερος του ενυδρειου.

Αλλα στοιχεια, για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα:

Απο φωτισμο εχω μια sylvania grolux 14w πλεον για 6 ωρες (6.30 ηταν) και για 1/2 ωρα moonlight led (1 ηταν), το οποιο το εχω στρεψει να βλεπει παραλληλα στην επιφανεια του νερου. Δεν βλεπει προς τα κατω, δηλαδη.

Φιλτρο εχω το eheim 2213 με spray bar που εχω ανοιξει αρκετες ακομα τρυπες, για να διαχεεται προς περισσοτερες κατευθυνσεις το νερο. Νομιζω αρκει για 60 λιτρα, αν και πριν στησω το ενυδρειο ειχα ψαξει για ενισχυση της κυκλοφοριας σε αυτο το θεμα, αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο για τα λιτρα μου. Πιστευω ακομα τον μικροτερο wave maker που κυκλοφορει να βαλω,τον koralia nano, 900 λιτρα/ωρα ειναι παρα πολλα για τα λιτρα μου. Θα κολλησουν τα ψαρια στα τζαμια με τοση κυκλοφορια.

Το ξερω οτι δεν ειναι και κανενα τρομερο θεμα για ενυδρειο Tanganyika, αλλα θα ηθελα να το λυσω αν ειναι δυνατο. Οποτε οποια βοηθεια ή προταση για να δωσω περισσοτερο βαρος καπου, ευπροσδεκτη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries