Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 10-09-11, 23:41
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Προχτές που γύρησα μετά από ένα μήνα διακοπές στα νησιά μας, είδα όλες τις CRS αυγομένες και τα φίλτρα γεμάτα μικρές γαριδούλες...

καλά ούτε μια πλάκα δεν μπορούμε να κανουμε

Φέτος είχα τα γαριδοενυδρεία από κοντά και έτσι δεν είχα θερμοκρασίες πάνω από 28C, βοηθάει και η περιοχή σε αυτό...

Οι Red Cherry τα πειγανε μια χαρά.
Τις Blue pearl παραλιγο να τις χάσω όταν έλειψα για 5 μέρες για δουλειά και έκανε το πρώτο θερμό μπουμ, αλλά όχι τόσο από τη ζέστη όσο από συνδιασμό ζέστη και ‘‘κανονικό‘‘ μια φορά την ημέρα ελάχιστο τάισμα. Τα φρόντιζε η κόρη μου... εάν είμουνα στο σπίτι θα άλλαζα το πρόγραμμα και θα τις τάιζα μέρα παρά μέρα όπως και έγινε μετά και ανέκαμψε η αποικία.
Οι Yellow Fire... είναι στάσιμες... περιμένω τώρα που θα δροσίσει ξανά να δούμε εάν θα αποφασίσουν να αυγοθούν... καλά τα αρσενικά σαν στούκας τρέχουν αλλά no game

Στα Caridina... παρέλαβα αρχές καλοκαιριού από Γερμανία μια αποικία Caridina cf. babaulti var. ‘stripes’ για να πειραματιστώ με το γένος Caridina σε συνθήκες ‘‘καλοκαιριού‘‘. Πρέπει να έχασα τις μισές, που μπορεί όμως να είναι και από την προσαρμογή μια και οι υπόλοιπες είναι μια χαρά... ελπίζω να δω τις πρωτες αναπαραγωγές τους επόμενους μήνες.

Άσχετο, αλλά και σχετικό στο θέμα μας , νομίζω πως εάν κάποιος θέλει γαρίδες όλο το χρόνο, πρέπει να δει σοβαρά το θέμα ‘‘ζέστη‘‘ άσχετα με το μέγεθος του ενυδρείου. Για μένα καλός συνδιασμός είναι 40 με 80 λίτρα ενυδρείο μόνο με γαρίδες, + αερόφιλτρο, όχι εσωτερικό φίλτρο (παρατήρησα διαφορά έως 2 βαθμούς, δηλαδή σε ίδια ενυδρεία το ένα είχε 26C και το άλλο 28C), + chiller ή και κλιματισμός, τοποθέτηση του ενυδρείο στο πιο δροσερό σημειο του σπιτιού, λίγος φωτισμός (εγώ στα Caridina δεν έχω, μόνο φυσικός φωτισμός), ελάχιστο τάισμα, καθημερινή σχεδόν αναπλήρωση του νερού με δροσερό νερό. Τα άλλα κόλπα δεν σας τα λέω
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries