Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 29-05-06, 23:08
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Από παρατήρηση των δικών μου να σου πω τα εξής:
- Η πιο καθυστερημένη γέννα μετά από επιλεκτική συμβίωση, ήταν στις 50 ημέρες (από την ημέρα που έβαλα μαζί το ζευγάρι). Συνήθως είναι 40 ημέρες.
- Μετά την πρώτη γέννα, η δεύτερη γίνεται (σε εμένα τουλάχιστον) από 18 έως 29 ημέρες (μου έχουν τύχει και οι 2 τιμές, καθώς και όλες οι ενδιάμεσες).
- Τα θηλυκά που ζευγαρώνουν για πρώτη φορά, μπορεί να σε... τρελλάνουν με τη γέννα τους (πολύ αργά ή πολύ γρήγορα, 6 έως 18 μωρά - μου έχει συμβεί).
- Είδα ότι έχεις 3 αρσενικούς και 4 θηλυκιές σε 20 λίτρα? Αν ναι, νομίζω ότι δεν έχεις κάνει και πολύ καλά. Σε αυτά τα λίτρα (και για ζευγάρωμα) το καλύτερο θα ήταν 1 αρσενικός με 2 ή 3 το πολύ θηλυκιές. Τα περισσότερα ψάρια θα δυσκολέψουν την κατάσταση (όχι ότι δεν θα γεννήσουν, εκατομμυριόψαρα είναι...) και οι περισσότεροι του ενός αρσενικοί, θα την μπερδέψουν (την κατάσταση...).
Αν θέλεις πραγματικά επιλεκτική γέννα, να βάζεις μόνο 1 αρσενικό. Ετσι θα ξέρεις σίγουρα " τίνος είναι βρε γυναίκα το παιδί..."
Και με τις κατάλληλες θηλυκιές, μπορείς να "κατευθύνεις" κατά κάποιον τρόπο το αποτέλεσμα...
Τώρα, σχετικά με το φούσκωμα... την πρώτη φορά όπως σου είπα, δεν γεννούν πολλά (συνήθως), άρα δεν το καταλαβαίνεις (καμμιά φορά) ότι είναι έτοιμες. Εμένα, μου έχουν ξεφύγει μερικές γέννες έτσι... και οι μικρές μου γεννήσανε και μετά είδα τα μωρά να σουλατσάρουν. Δεν περίμενα ότι ήταν έτοιμες (δεν φαινόντουσαν όπως οι ώριμες). Επίσης της πρώτης γέννας τα μικρά, είναι μικρότερα από το κανονικό, πιο αδύναμα και μεγαλώνουν πιο αργά και λιγότερο. Με τις επόμενες γέννες, το πράγμα στρώνει.
Ελπίζω να σε βοήθησα...
Και μην ξεχνάς ότι όλα αυτά, είναι οι παρατηρήσεις μου από τα δικά μου ψάρια, στα δικά μου ενυδρεία...
Εύχομαι καλή συνέχεια και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στο αποτέλεσμα που θέλεις!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01732 seconds with 11 queries