Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 03-05-11, 23:06
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

τι θέμα?
γιατί δεν πάνε πολλοί τον σκύλο τους για εκπαιδευση σε σκιτζήδες και τους το κάνει το σκυλί τηγανιτό με το ηλεκτρικό κολλάρο μπροστά τους?
εδώ είναι ο dog whisperer σε παγκόσμιο δίκτυο τηλεόρασης -συγγραφέας βιβλίων κλπ κλπ

τα κλασσικά αγγίγματα (όπως λέει ο ίδιος) για κάποιους κατατάσσονται στις βίαιες πράξεις

πλέον τα σκυλιά εκπαιδευονται χωρίς καν άγγιγμα (ούτε καν λουρί)
το να κλωτσάς τον σκύλο με το τακούνι σου στην κοιλιά του που είναι και το μοναδικό ακάλυπτο και ευαίσθητο σημείο πάνω στον σκύλο δεν είναι άγγιγμα

κι αν είναι άγγιγμα αυτό
το χάδι στον λαιμό που κάνουμε όλοι μας τι είναι? Μηδέν τίποτα?

ας μην κάνουμε το φόρουμ σκυλοφόρουμ όμως
το γεγονός είναι ότι παγκοσμίως μεγάλη μερίδα αυτών που ασχολούνται με σκυλιά και εκπαιδευση (και ειδικά με θετική εκπαίδευση) τον κατηγορούν
δεν είμαι αρκετά καταρτισμένος για τίποτα παραπάνω παρά μεταφορά αυτών που λένε
προσωπικά δεν έχω χρειαστεί να ασκήσω οποιαδήποτε καταπίεση (πέραν του ΜΗ) σε κανέναν σκύλο μου εδώ και 25 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ή ανάγκη για κάτι παραπέρα

θεωρώ πάντως περισσότερο dog whisperer εμένα (γιατί σπάνια τους φωνάζω ) παρά αυτόν με τους πνίχτες τα φίμωτρα και τα τακουνάκια

και αυτό που με αγχώνει και "πετάχτηκα" σε αυτό το θέμα να σχολιάσω
είναι διάφοροι ημιμαθείς (με την καλή έννοια,κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης) που δεν θα συνειδητοποιήσουν ότι αυτές οι μεθόδοι δεν είναι εντάξει ,τουλάχιστον για έναν σκύλο χωρίς εγκατεστημένα προβλήματα
 
Page generated in 0,01787 seconds with 11 queries