Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 03-11-13, 03:01
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Για να κρατήσεις σοβαρά γαρίδες πρεπει να μην υπάρχει κανένα είδος ψαριού στο ενυδρείο σου.

Έτσι και θα δεις γόνο γαρίδας αλλα και να πολλαπλασιάζονται.

Τωρα ναι ειναι η απάντηση ταιριάζουν με κάποια είδη ψαριών αλλα και πάλι λέω οτι θα φαγωθουν τα 9/10 του γόνου της γαρίδας.

Όσο για το θέμα του υβρίδισμου διαφωνώ καθώς νέα είδη έχουν ξεκινήσει απο υβρίδισμο τα οποία ειναι καταπληκτικά είδη και έχουν ξεκινήσει να πωλούνται σε εξωφρενικές τιμές.

Εκτός απο το γένος neocaridina οι άλλες κατηγορίες χρειάζονται μεγαλύτερη προσοχή.
Να αναφέρω οτι έχασα πάνω απο 300 crs το καλοκαίρι απο κόλλημα του ψυκτικόυ 1 ημέρα πριν φτάσω σπιτι, έφτασε το ενυδρείο για κάποιες ώρες στους 31 βαθμούς και έχασα τον μισό πληθυσμό.
Προφανώς όχι μόνο απο την θερμοκρασία αλλα και απο τον θάνατο της βιολογίας του ενυδρειου μου.
Δεν συζητάμε ανεμιστήρες σε αυτά τα είδη γιατι το νερό εξατμίζεται εύκολα και τροποπουνται οι παράμετροι του νερου.

Σε αυτά τα είδη ας τα πούμε είδη όχι για αρχάριους θα χρειαστείς τεστ για kh-gh και tds meter.

Επισης θα χρειαστείς ειδικά gh buffers ωστε να μπαίνουν συγκεκριμένα στοιχεία (macro-micro elements) στο νερό και όχι κάθε μέρα διαφορετικά.

Θα χρειαστείς νερό ΑΟ εχει μια διαδικασία.

Εάν όντως σε ενδιαφέρει το αντικείμενο το οποίο θεωρώ οτι τα επόμενα χρόνια θα ειναι απο τα πιο ενδιαφέροντα στον χώρο του γλυκού νερου (άποψη μου), ειμαι στην διάθεση σου να σε βοηθήσω σε οτι χρειαστείς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01375 seconds with 11 queries