Θέμα: sump.
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 09-09-04, 02:53
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
θελω να κανω sump γιατι το skimer μου ειναι κρεμαστο
Λοιπόν μετά από ένα κανιβαλισμό- τα έπινα με καραβίδες και καλαμάρια - οφείλω να πω ότι η απάντησή σου με άφησε άφωνο. Δηλαδή Φώτη ο κατασκευαστής έφτιαξε εξοπλισμό για να το βάλεις απευθείας στο ενυδρείο και εσύ θέλεις να το βάλεις στο sump.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
και εξατμιζεται εχει πολυ νερο και γεμιζει αλατι το τζαμι
έχασες!!! εξάτμιση και αλάτια θα έχεις περισσότερα με το sump γιατί περισσότερη επιφάνεια ίσον περισσότερη εξάτμιση
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
γιατι κατα τα αλλα τα φιλτρα μου, μου κρατουν καθαρο το νερο.αλλα ειδα και το reefugium που το εχουν ολα τα reef στο sump, αν και δεν ξερω τι κανει,και ειδα οτι μπενουν φυτα και μπορω να βαλω και τους ιπποκαμπους!
Λοιπόν θα σου το πω μία τελευταία φορά γιατί καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου αλλά και εσύ πρέπει να καταλάβεις τους γηραιούς.
ΔΕΝ θα βάλεις ιππόκαμπους. Τουλάχιστο όχι μέχρι να στρώσεις το ενυδρείο σου δηλαδή σε δύο χρόνια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ. Δεν θα βάλεις φυτά μέχρι να καταλάβεις τους κινδύνους που έχουν οι μακροάλγες στο ενυδρείο. Δεν θα βάλεις μέχρι να καταλάβεις ότι δεν ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ δεν χρειάζεσαι ΑΝΑΓΚΑΙΑ - τα κεφαλαία έχουν σημασία μιλάνε τα ούζα (προφέρεται ούζι) τώρα - ότι άλλο refugium άλλο sump άλλο reef. Δεν θα βάλεις ιππόκαμπους.
Πουφ εκνευρίστηκα. Λοιπόν Φώτη θα το πω όσο πιο ευγενικά μπορώ. Δεν έχεις καταλάβει ακόμη που έχεις μπλέξει και πρέπει να πας ήρεμα. Δεν έχεις ανάγκη το sump, για την ακρίβεια δεν σου χρησιμεύει το sump στη φάση που είσαι. Αν θέλεις να κάνεις κάτι ΗΡΕΜΗΣΕ. Το reef θέλει κατανόηση και σχεδιασμό. Αν πιστεύεις ότι έχεις κατανοήσει τότε μπλέκεις.
Είμαι περίεργος. Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι με όσα έχεις περιγράψει το SUMP είναι η πρώτη σου προτεραιότητα; Έστω κάποιος που πιστεύει ότι έχεις καλύψει όλες τις ΑΝΑΓΚΕΣ σου και ότι η επόμενη είναι το sump αν ναι ας το πεί.
Αλλιώς δείξε λίγη υπομονή Φώτη και σκέψου ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματα που δεν έχεις κατανοήσει πλήρως ακόμη.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries