Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 26-03-14, 13:31
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Το παρελαβα προχθες λοιπον, πρωτα απολα να πω το κοστος το συνολικο.

24 ευρω το συστημα Co2 μαζι με bubble counter ,διαχυτη και ενα ακομη σωληνακι U.
7.50 ευρω 1 κιλο κιτρικο οξυ το οποιο μαλλον θα μου φτασει βαση αλλων χρηστων με τα λεγομενα τους περιπου 4-5 μηνες.
3 ευρω 500gr μαγειρικη σοδα.

Συνολο :34,50 ευρω

Βεβαια το κοστος μειωνετε περιπου στα 4-5 ευρω αν χρησιμοποιησετε ξυδι αντι κιτρικου οξεος.

Μεχρι στιγμης η εμπειρια μου με το συγκεκριμενο ειναι εξαιρετικη σε σχεση με τη μαγια-ζαχαρη που ειχα δοκιμασει παλιοτερα γιατι,

1.Εχω Co2 σε λιγοτερο απο 3 λεπτα.
2.Δε χρειαζετε να εχει καποια α σταθερη θερμοκρασια το μειγμα για να παραγει co2.
3.Ειναι πολυ πιο καθαρο, δε βρωμιζεις εννοω κατσαρολακια, χερια κτλ.
4.Ειναι πιο σταθερο.
5.Δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις λαθος στις αναλογιες ή να σκοτωσεις τους μυκητες της μαγιας καταλαθος και να περιμενεις μια ολοκληρη μερα και τελικα να αποτυχεις.
6.Ειναι τραγικα ασφαλες οσο και η μπουκαλα co2.
7.Οταν τα φωτα ειναι κλειστα δε χρειαζετε να υπαρχει ροη co2 για να υπαρχει και μια σταθερορητα στο ph αφου κλεινουμε απλα τη βελονοειδη ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΥΝΔΙΝΟ εκρηξης, 2 μερες που τρεχει το συστημα το κλεινω μαζι με τα φωτα και η πιεση δεν ανεβαινει ουτε πεφτει, ειναι σταθεροτατο στα 1,5 bar.(βεβαια το πρωτο βραδυ το ειχα αγχος και το κοιταγα συνεχεια)
8.Μπορεις να το συνδεσεις με ηλεκτρομαγνητικη κιολας και ανοιγει και να κλεινει μονο του μαζι με τα φωτα και ολα μαζι με χρονοδιακοπτη.(ανεβαινει το κοστος...)

Δε μου ερχετε κατι αλλο στο μυαλο αυτη τη στιγμη, οτι παρατηρησεις εχω θα τις γραφω εδω, καλες και κακες φυσικα!

Για μενα δεν ειναι και φθηνη λυση co2 αλλα δεν ειναι και ακριβη, ειναι κατι ενδιαμεσο σε ζαχαρη-μαγια και μπουκαλα στο οικονομικο, αλλα πιο φθηνη απο τη μπουκαλα ομως.
Σε βαθος χρονου ομως νομιζω πως η μπουκαλα θα ερχεται πιο φθηνη, δε θυμαμε ποσο κανει το γεμισμα και καθε ποτε για μια 2κιλη.

Για το ποσες μερες θα κρατησει χωρις να ξανακανω το μειγμα θα σας ενημερωσω φυσικα, αυτα προς το παρον και οτι νεοτερο θα το γραψω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01582 seconds with 11 queries