Θέμα: Προβλημα?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-12-13, 16:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Aquatlantis ειναι το ενυδρειο? Γιατι και το δικου μου ειναι 60αρι και ειχε 4w leds, μεχρι που επεσε η αποδοση τους σε κανενα 3μηνο και τα εβγαλα.

Ο φωτισμος ειναι χαμηλος κατα τη γνωμη μου, ακομα και για την ευκολη hygrophila polysperma και σιγουρα σε μη σωστο φασμα. Θα σου ελεγα αντι για ταμπλετες, να δοκιμασεις λιγο γενικο υγρο λιπασμα, αλλα χωρις να το παρακανεις, γιατι οι αλγες παραμονευουν. Δεν εχω χρησιμοποιησει τις συγκεκριμενες για να πω την αληθεια, αλλα θα εμπιστευομουν περισσοτερο το υγρο λιπασμα για το συγκεκριμενο φυτο (ή το συνδυασμο τους), που λαμβανει θρεπτικα οχι μονο απο το βυθο, αλλα και τη στηλη νερου.

Αλλη μια παρατηρηση, ειναι οτι εφοσον το εχεις 2-3 εβδομαδες μονο το φυτο και προλαβες να το κλαδεψεις κιολας, δεν εκανες και πολυ καλα. Η καλυτερη επιλογη ειναι να κλαδευουμε μετα απο τον πρωτο μηνα τα φυτα, ωστε να προσαρμοστουν σχετικα και να δυναμωσουν.

Αυτο που εχεις να κανεις, νομιζω, ειναι υπομονη, να μην κανεις αποτομες αλλαγες σε χορηγηση θρεπτικων και να δωσεις την ευκαιρια στο φυτο να προσαρμοστει καλα. Μετα δεν θα προλαβαινεις να κλαδευεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01435 seconds with 11 queries