Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 16-11-11, 21:56
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λέω με διαφορά τα κοινά χρυσόψαρα είναι πιο ανθεκτικα, απλά όσοι δεν έχουν λίμνες δεν τα κρατούν στις συνθήκες που πρέπει και χάνουν τη μάχη με τα κομετ.

Βάζεις σε ένα 60ρι ενυδρείο ένα ψάρι που πάει 15-20 εκ. και βάζεις σε άλλο 60ρι ένα ψάρι που φτάνει και ξεπερνά τα 35-40 εκ. αν του δώσεις χώρο....άρα εκ των πραγματών δεν μπορεί να γίνει σωστή συγκριση.
στο ενυδρειο αλλα ακομα και στη λιμνη βλεπεις διαφορες στα ειδη ειναι φυσικο!
αλλα αν παρουμε ενα κομητη λιμνης και ενα κομητη ενυδρειου του ιδιου μεγεθους και ηλικιας και με το ιδιο χρωμα και εδω η διαφορα ειναι τρομερα απιστευτη σε ολα τους! σαν να βλεπεις αλλο ειδος ψαριου.
πριν ενα μηνα χαρισα ενα κομητη σε ενα φιλο με μεγαλο ενυδρειο που φιλοξενει τρεις κομητες(που και αυτα εγω του τα εχω δοσει). οταν εβαλα τον αδελφο τους μεσα η διαφορα ηταν τεραστια! σε ολα του ηταν εντονος!!! απο χρωμα και μακρος ουρας, μεχρι αντανακλατικων! αγριμι πραγματικο!
αρα για μενα με τα λιγα που ξερω και με αυτα που παρατηρω, μεγαλυτερη ανοχη δινω στις συνθηκες που ζει ενα χρυσοψαρο. και συνθηκες δε λεω να εχει μονο τα καταλληλα λιτρα και τα καταλληλα φυτα και φιλτρα, αλλα να εχει και τον ηλιο, τη μερα και την νυχτα, το κρυο και τη ζεστη τη γεμηση και τη χαση του φεγγαριου, την αλγη και ολα τα παραγωγα της μανας γης που δινει σε αυτο το ειδος. και λιγοτερη ανοχη δινω στο ειδος.
αν τα φανκι χρυσοψαρα τα δοσουμε μια λιμνη με ενα καλο βαθος θα γινουν και αυτα δυνατα ψαρια! και αυτο γιατι το γονιδιο του κυπρινου μεσα σε ενα φυσικο περιβαλων υπερισχυει!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01453 seconds with 11 queries