Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 14-07-14, 10:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Από πού πείρες αυτήν την τιμή για τα τζάμια;
Και εγώ αυτό θέλω να ρωτήσω, η τιμή είναι σουπερ ντουπερ.
Θα στα κάνει και ροντέ ; το ροντε νομίζω πως είναι καλύτερα, ειδικά οι πάνω πλευρές που είναι και αισθητικά πιο όμορφο.
-------------------------
Μου έχει καρφωθεί η ιδέα πως αν το κολλήσεις περιφερειακά είναι καλύτερα.
Κόντρες κάτω έτσι και αλλιώς δεν φαίνονται, προσωπικά βάζω αλουμινογωνιές και αισθάνομαι πιο ασφαλής.
Τώρα για τις πάνω κόντρες, αφού βάζεις 10αρι τζάμι και έχεις μήκος μόνο 1,10 και κάνεις το ύψος 55, άποψή μου είναι πως δεν χρειάζονται, προσωπικά δεν μου αρέσουν, αν όμως το ύψος το κάνεις από 60 και πάνω , ναι βάλτες. Το θέμα με τις πάνω κόντρες προκαλεί πολλές συζητήσεις και διαφορετικές απόψεις. Δεν τις βάζουμε μόνο για να αντέξουν τα μακρόστενα τζάμια, σε αυτό το μήκος και 10αρι τζάμι αντέχει και με το παραπάνω, τις βάζουμε γιατί λόγω τις καμπυλότητας που μπορεί να δημιουργηθεί (που εξαρτάται από το πάχος το ύψος και το μήκος του τζαμιού), μπορεί να σου σκίσει τις πλαϊνές σιλικόνες. Εκεί είναι που θεωρώ πως οι αλουμινογωνίες βοηθάνε να μη συμβεί αυτό. Αν βάλεις βέβαια πάνω κόντρες μόνο καλό θα κάνουν και παρέχουν ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια, προσωπικά προσπαθώ να τις αποφεύγω λόγω αισθητικής και δεν μου είναι βολικές και πρακτικές στο καθαρισμό του ενυδρείου, και επίσης μου έχει καρφωθεί η ιδέα πως θα βρίσκω ψάρια πάνω σε αυτές, και προσπαθώ πάντα να μην έχω επιφάνειες που μπορεί να εγκλωβιστεί κάποιο ψάρι στη προσπάθεια του να πηδήξει.
Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις και παρατηρήσεις στα λίγα ενυδρεία που έχω φτιάξει ή επισκευάσει, και φυσικά σηκώνουν συζήτηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 14-07-14 στις 10:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries