Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 24-03-10, 09:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτον να πω ότι δεν τσακωνόμαστε. Η αντιπαράθεση αυτή θα βοηθήσει τον φίλο μας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και να φτιάξει την λίμνη του.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Βασίλη.
Εγώ δεν θεωρώ την λίμνη μου γούρνα. Με το νέο κομμάτι φθάνει στα 10,000 λίτρα.
Αν θυμάμαι καλά η δικιά σου όταν την είδα δεν ξεπερνούσε τα 500 λίτρα!

Παίρνουμε το πρώτο σχήμα. Λες ότι ο κάθετος σωλήνας θα είναι 50 εκατοστά, που σημαίνει ότι η λίμνη δεν θα ξεπερνά τα 60 εκατοστά! (δες το σχέδιο ξανά)

Μίλησα για οριζόντιο σωλήνα (ότι θα μπουκώσει) και εσύ μου απάντησες για κάθετο!

Για το πρώτο σχέδιο δεν το συζητώ δεν μπορεί να λειτουργήσει με τίποτα.
Πάμε τώρα στο δεύτερο σχέδιο που έχει τεράστια διαφορά.
Φαίνεται ότι θα υπάρχει κάποια ροΐ νερού…..αλλά……
Η ροΐ αυτή εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.
1. Από την διάμετρο της σωλήνας.
2. Την απόσταση
3. Από τις πόσες γωνίες
4. Από το ύψος του κάθετου σωλήνα.
5. Από το ύψος της στάθμης του νερού (από εκεί που μπαίνει στο φίλτρο μέχρι απάνω)
6. Από τον όγκο του νερού της λίμνης.
7. Από τον όγκο του νερού μέσα στο φίλτρο (όσο ποιο πολύς όγκος βρίσκεται εκεί μέσα θα δυσκολεύει ανάλογα την ροΐ του νερού.
8. Από το ύψος του νερού μέσα στο φίλτρο.
9. Από την υψομετρική διαφορά στάθμης νερού λίμνης και φίλτρου.
Και άλλα πολλά……………………….

Αντιλαμβάνεσαι ότι όλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να τα υπολογίσεις και θα είναι μεγάλο ρίσκο για τον φίλο μας να κατασκευάσει κάτι τέτοιο με τον φόβο ότι μπορεί να μην δουλέψει. Τι θα κάνει μετά? Η μόνη διέξοδος τότε θα είναι να τοποθετήσει αντλία μέσα στην λίμνη και να μετατρέψει το φίλτρο του ώστε να υπερχηλά στην λίμνη.

Το σχέδιο που ανέβασε ο πουριτανός είναι βέβαιο ότι δεν θα μπουκώσει.
Ο οριζόντιος σωλήνας στο σχέδιο του Βασίλη είναι βέβαιων ότι θα μπουκώσει.
Πάρτε παράδειγμα τις αποχετεύσεις που έχουμε στους νιπτήρες τον σπιτιών μας.
Ο νιπτήρας βρίσκεται πάνω από την αποχέτευση και μακροχρόνια μπουκώνει!
Για σκεφτείτε όλη αυτή η βρομιά από τα ψάρια να περνάει από τον οριζόντιο σωλήνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άντρο

Μας μίλησες για τα αεριούχα Bottom aeration drain.
Να εξηγήσουμε τη είναι αυτό.
Είναι σύστημα όπως αυτό που προτείνει ο Βασίλης με τη διαφορά ότι υπάρχει μηχανισμός ο οποίος διοχετεύει πιεσμένο αέρα αντίστροφα από την ροΐ του νερού.
Δηλαδή από το φίλτρο προς την λίμνη για να καθαρίζουν οι βρομιές που θα κατακάθονται στον οριζόντιο σωλήνα με αποτέλεσμα όλη αυτή η βρομιά να επιστρέφει στην λίμνη!!!!!!!!!!!!!!!

Κοκος125

Θα προσπαθήσω να κάνω ένα βίντεο από το όλο δικό μου σύστημα και να το ανεβάσω.
Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δικιά σου.
Γιάννο και εγώ φιλικότατα μιλάω γιατί πάνω απ' όλα είμαστε φίλοι.
Φαίνεται όμως από τα λεγόμενα σου ότι θέλει να διαβάσεις αρκετά περί του air bottom drainage, γιατί εκτείθεσαι. Καμία σχέση δεν έχει με ότι την σκέφτεσαι. Βασικά το σύστημα αυτό με την χρήση του αέρα, δημιουργεί στροβιλισμό στο νερό, αναγκάζοντας το νερό από την επιφάνεια μέχρι και τον πάτο της λίμνης να κινείται ομοιόμορφα. Όταν η βρώμα πλησιάσει το bottom drainage, εγκλωβίζεται στο καπάκι και αμέσως απορροφάται από τον σωλήνα προς το φίλτρο.

Να αναφέρω εδώ ότι για να δουλέψει σωστά η περίπτωση του air bottom drainage, χρειάζεται η χρήση έτοιμου ανοικτού τύπου φίλτρου, ενωμένου απ' ευθείας με τον σωλήνα εξαγωγής και ανάλογης δυναμικότητας αντλία (καλύτερα εξωτερική) + UV. Ένα τέτοιο έτοιμο φίλτρο μπορεί να στοιχίσει σίγουρα άνω των 700 ευρώ. Αν ο φίλος πιο πάνω διαθέτει αυτό το κονδύλι, τότε να προχωρήσει σε αυτή τη λύση στα τυφλά, γιατί πρόκειται για το καλύτερο σύστημα τεχνητής λίμνης, δουλεμένο από χιλιάδες φανατικούς του είδους, ανά το παγκόσμιο. Αν όχι, τότε δεν έχει τίποτε άλλο να κάνει εκτός τη δημιουργία DIY φίλτρου που ομολογουμένως θα του στοιχίσει λιγότερα, αλλά με κανέναν τρόπο δεν μπορεί να συγκριθεί με τη λύση που ανάφερα πιο πάνω, στον τομέα της ευκολίας χρήσης.

Το σχεδιάγραμμα όπως το έχω σχεδιάσει, υπολοίπεται την πρόνοια αεραντλίας.

Γιάννο, στο πρώτο σχήμα δεν μίλησα καθόλου για διαστάσεις. Απλά το παράθεσα ώστε να μπορούμε να συζητούμε με το φίλο καλύτερα, υποβάλλοντας ερωτήσεις. Σε αυτό το σημείο όμως, θα σε παρέπεμπα ξανά στο δεύτερο σχεδιάγραμμα που έχω επισυνάψει με τις (χοντρικές και πάλι) διαστάσεις ώστε να υπολογίσεις καλύτερα το ολικό βάθος της λίμνης, όπως και το συνολικό μήκος του σωλήνα. Λέω χοντρικές, γιατί πολύ εύκολα μπορείς να αλλάζεις παραμέτρους κατά την περίοδο του σχεδιασμού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02140 seconds with 11 queries