Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-12-09, 13:59
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή PAVLOS2003 - Low Tech / Κοινωνικό Αμαζωνίου

Χαιρετώ όλη την παρέα.Άσχετος απο ενυδρεία ξεκινώ την πρώτη μου προσπάθεια να δημιουργήσω ένα σωστό και παράλληλα όμορφο ενυδρείο με τη βοήθεια σας.Στόχος μου είναι να πετύχω ένα καταπράσινο αλλα χαμηλών απαιτήσεων ενυδρείο,με πέτρα-ξύλο αλλα και με χώρο για κολύμπι!! (Γινεται??)
Βιάζομαι να κάνω την παρουσίαση θέλοντας να αποδώσω" φόρο τιμής" και να ευχαριστήσω τον Georgarask (μισός άνθρωπος μισός Δίσκος), Delta66 (χρυσοδάκτυλος στα ενυδρεία και στην κιθάρα) και Douf (προκομένος "Δισκάς" και θαλασσινός ταυτόχρονα) για το θάρρος που μου έδωσαν να τους συμβουλεύομαι ανα πάσα στιγμή έχω κάποιο πρόβλημα και για τις πολύτιμες συμβουλές και βοήθειες...[Τους αφιερώνω τις φωτο].
Επίσης ευχαριστώ οποιονδήποτε έγραψε μιά απλή συμβουλή ή τη γνώμη του στο φόρουμ σε οτιδήποτε ρώτησα και με βοήθησε...
Έχω είδη πέσει σε λάθη τα οποία διόρθωσα και θα διορθώνω...
Το ενυδρείο έχει μπολιαστεί πρίν απο ενάμιση μήνα περίπου, τα ψάρια μπαίνουν ακόμα σταδιακά και σε καμμια εβδομάδα θα μπούν άλλοι 7 καρδινάλιοι ωστε να συμπληρωθεί κοπαδάκι και μάλλον σταματάω εκεί...
Τα φυτά ακόμα ΔΕΝ έχουν κλείσει μήνα στο ενυδρείο και άλλα έχουν τεράστια ανάπτυξη, άλλα (Riccia,java moss,Hemianthous callitrichoides) πολύ μικρή.
Επίσης στο μικρό αυτό διάστημα δεν έχουν ακόμα οριστικοποιηθεί διαδικασίες και οι παράμετροι νερού δεν βρίσκονται στο τελικό στάδιο, αλλα θα αναφέρω που βρίσκομαι και μετά απο κάποιους μήνες θα επανέλθω με πιό στάνταρ πράγματα, παρουσιάζοντας ενυδρείο και λεγοντας οτι εδω και 4 πχ μήνες δουλεύει έτσι.....

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101*41*51
Όγκος: 211λιτ. (155 λιτ νερό)
Κατηγορία: Low tech / κοινωνικό Αμαζωνίου

Φυτά: Anubias Barteri, Anubias nana, Anubias nana mini, Aponogeton ulvaceus, Cabomba aquatica, Cryptocoryne beckettii, Cryptocoryne petchii, Cryptocoryne wendtii, Echinodorus cordifolius, Echinodorus osiris,
Echinodorus ozelot, Eleocharis acicularis, Hygrophilla polysperma, Microsorium pteropus, Riccia fluitans, Vesicularia dubyana, Vallisneria spiralis, Vallisneria torta.

Ψάρια / Άλλα είδη: 7 Pterophyllum Dumirelli "leopoldi" (wild/rio negro)(http://theaquariumwiki.com/Pterophyllum_leopoldi) , 5 kardinal tetra (προσεχώς άλλα 7), 2 Papiliochromis Ramirezi(ζευγάρι)

Διακοσμητικά υλικά:Λεπτόκοκο χαλαζιακό χαλίκι, χονδρόκοκη άμμος λευκη (?), Ξύλα και μη ασβεστολιθικές πέτρες.
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:2*45 βατ (μαμίσιος φωτισμός χωρίς ανακλαστήρες)
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό fluval 305 με 2 1/2 λίτρα βιολογικό υλικό, υπήρχαν και 200 γρ. τύρφης μέσα κάποιο διάστημα και ίσως ξαναμπεί.
Θερμοστάτης:juwell 200 watt & jbl 150 watt.
Λίπανση: Κάτω από το χαλίκι υπάρχει Λατερίτης ποσότητα που αντιστοιχούσε σε 90 λίτρα φυτεμένου ενυδρείου.
Flourish ,pottasium ,iron (μισή δόση 1 φορά την εβδομάδα με την αλλαγή νερού.) προσεχώς και φώσφορο (?)...
Παροχή CO2: Μαγιά / Ζάχαρη, Excell (1 δόση την εβδομάδα με την αλλαγή νερού και 1 μεσοβδόμαδα)

Παράμετροι:

pH: 7 (με σκοπό να φτάσει να κυμαίνεται 6.4 με 6.8
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,05 (ακόμα προσθέτω ψάρια και δεν έχω σταθεροποιηθεί..)
Νιτρικά (ΝΟ3): -20 (μέχρι εκεί φτάνει προς το τέλος της εβδομάδας που κάνω την αλλαγή)
Αλλαγές νερού: 20% κάθε εβδομάδα περίπου 2 μέρη απιονισμένο προς ένα μέρος βρύσης.
Θερμοκρασία: 25 χωρίς φώτα, 26 με τα φώτα
Άλλες πληροφορίες: Εμφάνιση καφέ άλγης σε όλα τα φύλλα, μία ανούβια που τρύπησε το φύλλο την έβγαλα απο χαλίκι και την έδεσα σε πέτρα...
Ταίζω μία φορά την μέρα κάθε απόγευμα, έχω πάρει 2 είδη τροφών για αρχή, και δε χρησιμοποιώ κάποιες βιταμίνες και άλλα σκευασματα για το νερό που δίνουν υγεία στα ψάρια κλπ...(δεν έχω γνώση προς το παρόν)
Φωτογραφίες: Επισυνάπτονται.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  691
Μέγεθος:  71,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  738
Μέγεθος:  88,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  689
Μέγεθος:  78,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  682
Μέγεθος:  73,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  664
Μέγεθος:  59,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  697
Μέγεθος:  80,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  662
Μέγεθος:  76,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  626
Μέγεθος:  43,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.jpg
Εμφανίσεις:  611
Μέγεθος:  44,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.jpg
Εμφανίσεις:  670
Μέγεθος:  88,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.jpg
Εμφανίσεις:  616
Μέγεθος:  90,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12.jpg
Εμφανίσεις:  661
Μέγεθος:  76,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  596
Μέγεθος:  69,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14.jpg
Εμφανίσεις:  587
Μέγεθος:  83,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15.jpg
Εμφανίσεις:  755
Μέγεθος:  62,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16.jpg
Εμφανίσεις:  740
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17.jpg
Εμφανίσεις:  676
Μέγεθος:  73,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18.jpg
Εμφανίσεις:  712
Μέγεθος:  76,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04176 seconds with 12 queries