Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-12-08, 09:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από βερα Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας. σας ευχάριστω για ότι έχετε δημοσίευση μέχρι τώρα. έμαθα πολλά. θέλω όμως να μάθω και κάτι άλλο. πρόκεται να κτίσουμε σε αγροτεμάχιο 9 στ. . όλα οικολογικά, οικία και καλλιέργεια. θα κάνουμε και ανακύκλωση νερού με βιολογικό καθαρισμό. χονδρικά υπολογίζω 1000 λίτρα τη μέρα. τους 6 μήνες του χειμώνα μαζεύονται περίπου 180000 λίτρα νερό. ξέρει κανεις να μου πει:
1ον πως αποθηκεύω τέτοια ποσότητα χωρίς να χρησιμοποιησω μπετόν;
2ον τι μεγαλύτερη χωρητικότητα λίμνης που μπορώ να φτιάξω με lainer η κάτι άλλο πλαστικό υλικό
3ον είναι καλύτερα να κάνω μια μεγάλη λίμνη η πολλές μικρότερες; εγώ θα ήθελα πολλές επειδη το καλοκαίρι όταν θα ποτιζω να αδειάζει το πρώτο, μετά το δεύτερο, μέχρι το προ τελευταίο, παρα να πέφτει η στάθμη του ενός. στο τελευταίο θα έχω τα ψαρια.
4ον καμια πληροφορία για τη βιολογική επεξεργασία λυμάτων;
ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία η ιδέα. ευχομε καλές γιορτές σε όλους.
Εγώ με απλά δύο λόγια θέλω να αναφέρω ότι το εγχείρημα της φίλης (Βέρας) πιο πάνω, μπορεί να γίνει εφικτό σε κάποιες από τις ιδέες της.

Όσο παράξενο και αν μας φαίνεται, είναι κατορθωτό στις μέρες μας, να χρησιμοποιήσουμε μηχανικό εξοπλισμό και να μετατρέπουμε το ακάθαρτο νερό ακόμα και σε πόσιμο με κάποιες προυποθέσεις και φυσικά χλωρίωση.

Εντούτοις υπάρχουν πολλά που πρέπει να γίνουν ώστε να μπορείς να φυλοξενείς ψάρια με απλό βιολογικό καθαρισμό των υδάτων.
Θα ήταν καλύτερο να δημιουργούσες βέβαια πολλές μικρότερες δεξαμένες, παρά μιά μεγάλη έτσι να λειτουργούν ώς συγκοινονούντα δοχεία. Η βιολογική επεξεργασία του νερού παρέχει πολύ υψηλά ποσοστά νιτρικών αλάτων που γι' αυτόν τον λόγο το νερό αυτό είναι ότι πρέπει για το πότισμα των φυτών. Εντούτοις όμως ακόμα και μετά τον καθαρισμό, συνεχίζουν να παραμένουν στο νερό, κάποια στοιχεία που ακόμα δε συνιστούν την τοποθέτηση ψαριών.

Το όλο θέμα βέβαια είναι εξαιρετικά μεγάλο, αλλά πολύ καλά υποσχόμενο για το μέλλον αλλά και το περιβάλλον γενικότερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02636 seconds with 11 queries