Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 27-04-17, 16:44
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλησπερα στην παρεα, μια αναβαθμιση ακομα για τα ομορφα ψαρακια μου, ενισχυσα την φιλτρανση μου με ενα fluval 304 που πηρα απο ενα παιδι απο εδω απο το φορουμ, ( βεβαια την μετανιωσα την αγορα αλλα τωρα πια ειναι αργα καθως δν εχει oring στεγανοποιησης αλλα teflon



και ψιλοχανει απο 2 σημεια λιγο- αν καποιος εχει τετοιο λαστιχο ή πληροφοριες που να βρω ή μπορει να μετρησει τι παχος εχει και τι διαμετρο θα βοηθουσε...)
επισης μου εβγαλε και αρκετη βρωμια μεσα ενω ειδα βιντεακια και καθαρισα το φιλτρο με νερο απο το ενυδρειο μολις το εβαλα μπροστα εβγαλε αρκετη βρωμια, ας ελπισουμε να δουλευε μεχρι εχθες το πρωι οπως μου ειπε και απλα να ηταν βιολογια που δν εγινε και τπτ θα την καθαρισει,ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΝ ΗΜΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

-------------------------
βρηκα ενα αρκετα καλο oring, του το κοτσαρα και τωρα χανει απο την μιοα πλευρα μονο , φυσικα εβγαλα το τεφλον ( που μονο ζημια κανει εκει γιατι στην ουσια ανοιγει το φυσικο μεγεθος του καδου) και θα ψαξω να βρω το δικο του και ενα ισως λιιιιιγο πιο χονδρο λογω της πιθανης ζημιας απο το τεφλον...
αγορασα και αλφαδολαστιχο (5/8 ταιριαζε) και εβαλα καινουργια λαστιχα και καθαρα,(κοστος 2€)
το ατιμο αθορυβο ομως,

ερωτησεις για το κοινο..: λετε να του μειωσω την ροη? πως μπορω να το καταλαβω αυτο? ριχνωντας την τροφη την βλεπω που κανει βολτα γρηγορα, με το ματι που κοιταω την ροη δν την βλεπω τοσο μεγαλη,ουτε η επιφανεια ταραζεται τοσο πολυ( βεβαια η ροη του νερου ειναι καθοδικη)

2) περασα τα λαστιχα μεσα απο το παλιο εσωτερικο φιλτρο ωστε να αξιοποιησω και την δικη μου βιολογια ( καλα εκανα ή να αφησω μονο το εξωτερικο και να βγαλω τα δικα μου?)

3) εχω την δυνατοτητα να φτιαξω diy spray bar τι παραπανω θα μου προσφερει ( αν προσφερει)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantomas : 27-04-17 στις 16:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02175 seconds with 11 queries