Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 05-06-10, 21:26
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τη λαμπα την εχω συνδεσει στην ιδια παροχη ρευματος με το φιλτρο, του οποιου η απορροη πεφτει σε ενα μικρο καταρρακτάκο... Ανοιγω λοιπον το διακοπτη μονο όταν είμαι εκεί και για λίγες ώρες, δεν το αναβοσβήνω για να χαλάσει. Το εχω αυτο το συστημα στο τέταρτο χρονο τωρα και ποτε δεν αλλαξα λάμπα. Φετος την έλυσα και καθαρισα τον γυαλινο κυλινδρο λιγο και απο οσο ειδα δουλευε μια χαρα.. Στην ουσια η λάμπα είναι σαν τις black light φθορίου.



Ναι αλλά δεν χαλαει ακριβως η λάμπα απλά δεν κάνει τη δουλειά που πρέπει και χανει από την αποδοση της .. Μήπως ισχύει αυτό που είπε ο Γιαννος και στην περίπτωση τη δική σου? Δηλαδή στο πρώτο χρόνο να είναι γεμάτη άλγη η λίμνη και μετά που ισορρόπησε η κατασταση και η βιολογια τερμα η αλγη ..
-------------------------
[QUOTE=Andros;453642]Το λινγκ καλα τα λεει...ομως δεν τα λεει ολα.......
Οταν η αλγη πεθανει ειτε απο uv ειτε απο καποιου ειδους σκεβασμα οντως η νεκρη αλγη θα κατσει κατω στο βυθο......

Εαν ομως η λιμνη εχει bottom drain η βυθιζομενη αντλια/αντλιες σε συνδιασμο με αεραντλια δεν θα μεινει τιποτα στον πατο αφου ολα τα αποβλητα θα τα μαζεψουν τα πιο πανω και θα καταληξουν στα φιλτρα.....
Μετα ενα καθαρισμα των φιλτρων και ξεμπερδεψες.




αα .. σωστο αυτο με την αντλια στο βυθο ! Λογικο μου ακουγετε να διασπα τα παντα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 05-06-10 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01765 seconds with 11 queries