Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 04-06-10, 22:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Άντρο ενα από τα πολλα παραδειγματα που διάβασα και που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η uv μπορεί να εξαλείψει κάθε μόριο αλγης .
Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτή είναι η εικόνα που μου δόθηκε από πηγές που δεν μπορώ να διασταυρώσω για αυτό καλυτέρα να μας πείτε εσείς που τις δοκιμάσατε .
Επισης θα βοηθήσουν με το να μας πουν και εκείνοι που είναι κάτοχοι λίμνης χωρις τη χρήση uv . Αν δλδ είναι καθαρό το δικό τους νερό χωρις αυτή τη προσθήκη .
Οτι σκοτώνει Αντρο παθογόνους οργανισμούς για τα ψάρια το διάβασα άλλα πως να ξέρω ότι ισχύει αυτό? Και ποιους ακριβώς οργανισμούς σκοτώνει? Και που ξέρω ότι δεν σκοτώνει και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια ?Στις αναφορές από τις εταιρίες φαίνετε μου πολλά γενικό να σου πω την αλήθεια ..
Αν πράγματι όμως είναι αλήθεια αυτό για πόσους μήνες μια λάμπα uv μπορεί να το κάνει επειδή από ότι κατάλαβα έχει μικρή διάρκειας ζωής..
thnks για τις αναλογιες για τα λιτρα
-------------------------
[QUOTE=Andros;453397]

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.[/QUOTE]

Ομως οι ιάπωνες τοσα χρονια που δεν υπήρχε ρευμα και επομένως ουτε uv λαμπα πως και δεν ειχαν προβλήματα?Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τα χρυσοψαρα σε δεξαμενές και λιμνες που επιβιώνουν μια χαρα,,

Υπάρχουν και σκευάσματα που υπόσχονται πως σκοτωνουν αυτους τους μικροοργανισμούς και αλλους πολλους αλλα λενε απο τα φορουμ να τα αποφεύγουμε..

Είναι πολλες οι ερωτησεις αλλα ειναι κατι που με απασχολει και κυρίως δεν θελω να βαλω ακομη μια αχρείαστη πρίζα στο χώρο μου για αυτό θελω να μαθω ..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 04-06-10 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries