Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 29-03-16, 19:38
Varachio Ο χρήστης Varachio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2016
Περιοχή: Koridallos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το ενυδρειακό βαμβάκι... το βάζεις σαν τελευταίο στάδιο (για να μπορείς να το αντικαταστήσεις και εύκολα).
2. Συμπληρώνεις στις αλλαγές με 7 βαθμούς στην ανθρακική αλλά αφού έχεις 2... ΔΕΝ θα πάει στο 6 (κάπου είχα και μια εφαρμογή που έβγαζε το αποτέλεσμα όταν ανακάτευες νερό... αλλά την έχω χάσει). Ακριβώς μετά την αλλαγή (καμιά ώρα) έχεις κάνει μέτρηση;
Όπως και να έχει πρόβλημα ΔΕΝ φαίνεται να έχεις (προς το παρόν)... αντίθετα νομίζω ότι... η γενική σου (GH) δείχνει να είναι λίγο ψηλότερα, από το αναμενόμενο (5-6 θα μου ήταν πιο λογικό).
Η ανθρακική (όπως ήδη γράφτηκε) ανεβαίνει με προσθήκη μαγειρικής σόδας (θέλει λίγη προσοχή).-
1. οκ το κρατάω αυτό για την επόμενη αλλαγή...

2. 'Εχεις δίκιο σ'αυτό. αφού αλλάζω 20~25% νερό θα πρέπει να αλλάξει αναλογικά και η Kh. δηλ. αμέσως μετά την αλλαγή να εχω Kh:4 ας πούμε... αλλά σε μόλις δυο μέρες μετά είναι λογικό να είναι μόνο 2; Να σημειώσω πως και 10 μέρες μια φορά που δεν έκανα αλλαγή νερού η Kh έφτασε στο 1... μια σταγόνα και μου έδειξε αμέσως κίτρινο... 'Αρα μειώνεται γρήγορα αρχικά αλλα μετα μένει σχετικά σταθερή στο 2 και στο 10ημερο πάνω αν δεν γίνει αλλαγή νερού πέφτει στο 1...

Υποπτεύομαι το υπόστρωμα... λέει ότι αντιδρά με το νερό χημικά και προτείνει στις πρώτες 4 βδομάδες αλλαγές νερού συχνές... το είδατε; το χρησιμοποιεί κανείς σας να μου πει αν κάτι ανάλογο του συμβαίνει;
Να το αλλάξω πάλι έτσι απλά δεν μου κάθεται για ευνόητους λόγους... πρέπει να τα ξεστήσω όλα!

Επίσης, προτείνεται να την αυξήσω τεχνητά; δηλ. με την μαγειρική σόδα; (Εννοείται σταδιακά, εννοείται πλήρως ελεγχόμενα)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries