Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 23-08-12, 00:22
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

εγω εχω κουνελακι εδω και εναμιση μηνα.τωρα ειναι 4 μηνων.το πηρα απο πετ σοπ το οποιο μου εδωσε μια χυμα τροφη με τα διαφορα μεσα πολυχρωμα κτλ. και για το κλουβι μου εδωσε να βαζω πριονιδι και μου ειπε οτι δεν εχει ασθενειες και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.λαχανικα μου πε 2-3 ειδη μονο σταδιακα μεχρι να φτασει 5 μηνων και μετα αφθονο.και ο λογος που μου προτεινε μονο αυτα ηταν οτι δεν ειχε τιποτα αλλο να μου πουλησει στο μαγαζι του.για να φανταστητε δεν μου πε καν για το ξεραμενο χορτο που εννοειται και χρειαζεται γιατι απλα αυτος δεν ειχε.μετα ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα μια πολυ καλη σελιδα μονο για κουνελακια που πραγματικα τα γραφει ολα αναλυτικα και εχει πολλα μελη που εχουν κουνελακια να συζητας και να σου λυνουν αποριες. η σελιδα ειναι η http://mybunny.ning.com/ . αν μπεις να διαβασεις λενε οτι δεν κανουν οι χυμα τροφες ουτε οι συσκευασμενες που εχουν μεσα σπορια,δημητριακα,πολυχρωμεσ κροκετες και εννοειται ουτε και η κουνελινη. η κουνελινη ειναι μονο για κουνελια εκτροφειου για παχυνση. τα δικα μας κουνελακια πρεπει να τρωνε αφθονο χορτο και να το εχουν παντα διαθεσιμο στο κλουβι και μεχρι 7 μηνων και αφθονη ξηρα τροφη ειδικη για μωρα και απο 12 εβδομαδων ενα λαχανικο τη φορα σε μικρη ποσοτητα για να δουμε αν τα πειραξει και ανα βδομαδα να αλλαζουμε λαχανικο. οταν λεμε ξηρα τροφη εννοουμε τα pellets μονο τιποτα αλλο. για ενηλικα κουνελια εχουμε αφθονο χορτο, εριορισμενη ξηρα τροφη και πολλα λαχανικα. εννοειται λιχουδιες,μπισκοτακια,ψωμια, παστελια ειναι περιτα και κανουν κακο. η λιχουδια θα ειναι 2 -3 φορες τη βδομαδα μια μικρη ποσοστητα καποιου φρουτου. φρουτα και λαχανικα υπαρχουν πολλα που επιτρεπεται να τρων αλλα οχι τα παντα.υπαρχουν οι λιστες με το τι επιτρεπετε σε αυτη τη σελιδα αναλυτικα. οπως και για την υγεια και τη συμπεριφορα. τα pellets που ειναι η καλυτερη τροφη ξηρα ειναι ομιομορφα μικρα μπαστουνακια με ιδιο χρωμα και γευση ωστε το κουνελι να μη διαλεγει να φαει αυτα που του αρεσουν και που ειναι τα πιο αχρηστα για τον οργανισμο τους. πραγματικα και εγω ακουγα μονο τα διαφορα πετ σοπ που για να πουλησουν τα παστελια και τισ διαφορεσ λιχουδιεσ και κακιεσ τροφες που ειχαν μου τα παρουσιαζαν και ως απαραιτητα για τα κουνελια. παθαινουν διαροιες και τρομερα προβληματα υγειας απο τη κακη διατροφη. επισης οι περισσοτεροι κτηνιατροι δεν ειναι ειδικευμενη για κουνελια με αποτελεσμα να κανουν λαθος σε πολλα πραγματα. διαβαστε τη σελιδα αυτη λεει τα παντα για τα κουνελια .εγω τωρα την ανακαλυψα και λυπαμαι πολυ που ενα μηνα και παραπανω εδινα λαθος πραγματα στη μικρη μου επειδη ακουγα τους ασυνηδυτους στα πετ σοπ που μονο να πουλησουν θελουν. υπαρχουν 2-3 πολυ καλες μαρκες που βγαζουν πελλετς ξηρας τροφης και αποξηραμενο χορτο σε διαφορες τιμες. οσο για το υποστρωμα που μου δωσαν πριονιδι ηταν ο λογος που φτερνιζονταν η μικρη μου. πηγα κτηνιατρο και μου πε οτι το πριονιδι ειναι το χειροτερο επειδη εχει πολυ σκονη. το καταλληλοτερο ειναι οι συμπιεσμενοι κοκοι ξυλου,φτηνοι και σε διαφορες μαρκες. το ιδιο ακριβως λεει και αυτη η σελιδα .αλλα δεν το ηξερα τοσο καιρο.θελει προσοχη,ενημερωση και καλο κτηνιατρο.ελπιζω να βοηθησα και επειδη και εγω τη πατησα με την αγνοια μου τοσο καιρο ενημερωνω εσας μην την πατησετε οπως εγω.μπορει ο ενας μηνας κακης διατροφης να εκανε μεγαλο κακο στη κουνελιτσα μου.τουλαχιστον ενημερωθειτε και εσεις γιατι ολοι οι κουνελογονεις θελουμε το καλυτερο για τα μικρα μας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01819 seconds with 11 queries