Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-05-12, 06:40
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Akakios Miskos Απορίες διατροφής
Πρόσφατα έστρωσα ένα ενυδρείο 160 λίτρα. Έβαλα για αρχή 2 puntius denisonii (θα προσθέσω άλλα 4). Σήμερα είναι η τρίτη μέρα στο νέο τους σπίτι.
Οι απορίες μου έρχονται παρακάτω:

1) Στο σπίτι γενικώς δεν έχει τόσο πολύ φως και τα φώτα του ενυδρείου τα ανάβω 8 με 1 το βράδυ... Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα ταϊζω εκείνες τις ώρες? Μέχρι τώρα άναβα για 5-10 λεπτά τις λάμπες το πρωί και τα τάιζα τότε...πειράζει?
Θέλω να πω: το τάισμα, το φως και η ώρα της μάσας είναι τόσο εξαρτημένα μεταξύ τους???

2) Πήρα διάφορες τροφές... Φυλλαράκια, αποξηραμένα bloodworms, Daphnia και μία SuperVit σε μικρούς κόκκους....
Μέχρι τώρα δοκίμασα φυλλαράκια και κόκκους. Ακόμα δεν "ξεψάρωσαν" ώστε να ανεβαίνουν και να τρώνε από την επιφάνεια αλλά "περιπολούν" και τρώνε ότι πέφτει... Οι κόκκοι όμως αργούν πολύ να πέσουν και οι περισσότεροι δεν πέφτουν ποτέ! Σε κάποια φάση το ένα τσίμπησε 2 κόκκους αλλά μετά από αρκετό μάσημα έφτυσε τον ένα...!!! Παρατηρώ πως έχουν ένα θέμα με την κατάποση των κόκκων...
Καλημέρα!

Απαντησεις στις απορίες σου:

1)Το φως του ενυδρείου, καλό είναι να το ανοίγεις το πρωι (πχ στις 8 το πρωι) και να το κλεινεις μετα απο 8 ωρες! Επίης καλό είναι να ταϊζεις εκείνες τις ώρες (πχ. το πρωί). Βασικά...καλα ειναι να εχεις μι συγκεκριμενη ωρα ταίσματος...

2) Τωρα...οσον αφορα την τροφη...δεν εχω ιδεα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries