Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 22-02-10, 00:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, κουλάρετε.

Είναι γεγονός ότι μια γλαστρόλιμνη σε ένα μπαλκόνι δεν έχει να κάνει τίποτε με μια έστω μικρή σε μέγεθος και λίτρα λίμνη στον κήπο. Μια γλαστρόλιμνη τέτοιων λίτρων μπορεί να χωρέσει μόνο ελάχιστα ψάρια και ελάχιστα φυτά, πράγμα που κάνει πολύ εύκολο τον καθαρισμό, αλλά και τον έλεγχο της.

Ένα μπαλκόνι σίγουρα δεν είναι το ίδιο με έναν κήπο. Η σκόνη/χώμα, τα ζώα, έντομα και οι θερμοκρασίες είναι οι διαφορές που παρουσιάζονται, έστω αν οι δύο λίμνες βρίσκονται κάποια μέτρα μακριά η μια από την άλλη.

Ένα φίλτρο τύπου αμβούργου μπορεί να δουλέψει σε αυτή την περίπτωση, φτάνει να βρεθεί σφουγγάρι ιδανικό για τις ανάγκες μιας λίμνης. Είναι πολύ μικρή η λιμνούλα, έτσι μου δίνει το δικαίωμα να υποστηρίξω την πιο πάνω μου επισήμανση. (Μικρή λίμνη, ελάχιστη ιχθυοφόρτωση, λίγοι ρύποι). Πρέπει όμως να παρακολουθείται τακτικότατα και να καθαρίζεται. Θα πρότεινα όμως ότι οι βιομπάλες είναι πολύ καλύτερη λύση όσον αφορά τη βιολογία.

Παρόλα αυτά, είμαι πεπεισμένος ότι ο φίλος μας εδώ, γνωρίζει τα βασικά ώστε να μην εκθέσει τα ψάρια του σε κακές συνθήκες, είτε καιρικές είτε διατήρησης. Ένα θερμόμετρο θα το χρειαστεί στα σίγουρα, να γνωρίζει εκ των πρωτέρων ότι κατά την διάρκεια του καλοκαιριού ΔΕΝ πρέπει οι ακτίνες του ήλιου να κτυπούν άμεσα για μεγάλη περίοδο (ειδικότερα τις μεσημβρινές ώρες) τη λιμνούλα, 'οπως και τη διαχειρηση των ψαριών/φυτών κατά την κρύα χειμερινή περίοδο.

Προσωικά αυτό που με ανησυχεί περισσότερο, το είπα και θα το ξανα πώ, είναι η χρήση αυτών των γλαστρών σαν λιμνούλες. ΔΕΝ πληρούν τις προδιαγραφές και ούτε μπορούν να δεχτούν τις πιέσεις (για μεγάλη περίοδο) του νερού.Υπάρχουν ιδανικότατες έτοιμες πλαστικές λιμνούλες στο εμπόριο που μπορούν να χρησιμοποιηθούν γι' αυτόν τον σκοπό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01472 seconds with 11 queries