Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 29-05-10, 18:48
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Πάνο οι απαντήσεις που σου υποσχέθηκα!!!
Ζητώ και πάλι συγνμη αλλά με τα παιδιά δεν υπάρχει ωράριο!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ να ειχα βρει το φορουμ νωριτερα…να ειχα καποιον –καποιους να με συμβουλευουν..εστω και αν μου ελεγαν να παρω 62 τεστ (όπως ειπες χαριτωμενα Χαρη). εστω «δογματικα» και ας υπερισχυε ο εγωισμος μου.αν ειχα φυγει… οταν θα εχανα τα πρωτα ψαρια θα καταλαβαινα ότι οι συμβουλες ηταν σωστες και θα ξαναγυρνουσα..και δε θα εκανα τα ιδια λαθη ξανα και ξανα….
οταν εισαι μικρος….η απογοητευση είναι πολύ μεγαλη…και το οικονομικο ακομη πιο μεγαλο θεμα.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν γνώριζα το φορουμ πιο νωρις πιθανόν να είχα ήδη φιαξει αυτά που ήθελα και να να μην είχα αυτην την τρύπα στην τσέπη μου. Δεν μπορώ να τονίζω αρκετα (και το έχω και και σε άλλα ποστ) το πόσο ευγνώμων είμαι για GAB
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπον μου εδιναν τοτε καποιοι τις συμβουλες τους….νομιζω πως θα ανοιγα τα ματια και τα αυτια μου διαπλατα….να μαθω ….να δεχθω γνωσεις…όχι «στειρες» κι «απολυταρχικες»…θα τις φιλτραριζα φυσικα με το δικο μου πρισμα….αλλα θα σεβομουν την εμπειρια και τη γνωση καποιων ατομων…που βρεθηκαν εκει που ηθελα να φτασω πολύ πριν από μενα.(ΑΝ φτασω ποτε στο στοχο μου).
Και με βαση αυτό απαντω στους νεοτερους γιατι κι εγω ακομη νεος ειμαι. Θα του πω τι πρεπει να κανει…ισως όχι σε 3 σελιδες εξηγωντας το κάθε τι αναλυτικα (γιατι είναι αδυνατο λογω χρονου αλλα και γιατι όπως επισημανε καποιος είναι 1000ειπωμενα)…αλλα θα φυτεψω το σπορο που αν τον ποτισει μεσα στο μυαλο του και ψαξει..θα βρεις τις απαντησεις..
Δε θελω να πει «μα αυτό δε μου το ειπαν». Προτιμω να πει… «μου το ειπαν μα δεν τους ακουσα». Εστω και αν ακομη μετα η φραση συνεχιζει «…και ειχαν αδικο».
Θίγεις πολλά εδω και αναφέρεις λέξεις που δεν ανέφερα. Όπως Εμπειρία και γνώση. Τυγχάνει να βλέπω ακριβώς το αντίθετο σε πολλά μέλη , που όμως διαιωνίζουν το τροπάρι που καναν copy-paste απο άλλους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την ιστορια μου πιο πανω βλεπει κανεις οτι τα ιδια και χειροτερα καναμε...γιαυτο και θελουμε να βοηθαμε..ολοι οι πιο εμπειροι πρεπει να βοηθανε…..πολλοι όμως δε το κανουν. εσκεμμενα εχω αφησει ΑΜΕΤΡΗΤΑ ποστ σε βασικες ερωτησεις που μπορει ο κάθε ενας που εχει λιγο καιρο στο φορουμ να απαντησει…αλλα κανεις δεν απαντησε. Αν ανατρεξεις σε πολλα θεματα σε ποστ αρχαριων σε απλες ερωτησεις δε δινονται απαντησεις καμια φορα για 1-2 μερες….και καπου εκει πολλες φορες εγω και αλλοι μοντς «αναγκαστηκαμε» να απαντησουμε γιατι το θεμα εμεινε μετεωρο.
Κι εδώ θίγεις πολλά πάλι, για τον απλό λόγο... Οι σόφρωνες δεν θέλουν να πάρουν μια ζωή στα ΄χερια τους! Προτιμούν να το κάνει ο top poster του GAB! Οι υπόλοιποι απλα βαριούνται ή βλέπουν τα θέματα που τους απασχολούν. Καποιοι σανκι εμένα απλα είναι διστακτικοι λόγω της μικρής τους πείρας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Που είναι λοιπον η βοηθεια από τα αλλα μελη?? Φυσικα και οι μοντς είναι για να συντονιζουν τα θεματα και όχι να τα απαντουν. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29698 ) Εκτος από μοντς όμως ειμαστε και μελη και απανταμε για να βοηθησουμε…..και νομιζω πως εκτος από 1-2 ατομα που θεωρω «αποτομα»…κανεις μα κανεις δεν απαντησε ΠΟΤΕ αγενως σε αρχαριο. Άλλο οι συμβουλες του τυπου «πρεπει να δωσεις αυτά τα ψαρια ή να κανεις το ταδε, να αγορασεις τεστ »…αυτό δεν είναι αγενεια…είναι απλα μια συντομη συμβουλη ισως βιαστικη λογω ελλειψης χρονου. Όχι όμως αγενεια. Και οσο για τους «αποτομους» του φορουμ….εε..αποτομους εχει και στην ευρυτερη κοινωνια…ειμαστε διαφορετικοι εδώ ολοι…αλλα και ο «αποτομος» να βοηθησει θελει..απλα το κανει πιο ακομψα.
Υπάρχει ένα πρόβλημα. Οι πότομαι μάλλον είναι πάνω απο 2, και στην κοινωνία αν ενας 15χρονος μαθητής έβλεπε εναν 40χρονο επιχειρηματία μάλλον δεν θα τολμούσε να του την βγει. Στο φορουμ κρύβονται πολλά πισω απο τα αβαταρ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαλλου δε μπορει το 100% του φορουμ να συμπαθει ο ενας τον άλλο και να είναι ολοι αγαπημενοι. Θα υπαρξουν και εχθρες και καυγαδες και όλα οσα υπαρχουν σε κάθε μικρη κοινωνια. Αυτό που πρεπει να καταλαβουμε είναι πως μας ενωνει κατι κοινο…οποτε πρεπει να κραταμε κατά το δυνατον ένα καλο επιπεδο.
Η κοινωνία του φορουμ είναι ιδιάζουσα και όχι αντιπρωσωπευτική λόγω του παραπάνω σχολίου μου. Συμφωνω πρέπει να στεκόμαστε σ' αυτα που μας ενώνουν, που μάλλον είναι η αγαπη μας για τον ΠΑΟΚ!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα άλλο μου παραπονο είναι ο εγωισμος μας και η ταση μας .. «να παρω ..να παρω…να παρω»….να δωσω??? Τι είναι αυτό??
Όταν βλεπω αγγελιες να ζητουν μπολι στην αθηνα…και να μην υπαρχει απαντηση για μερες…θλιβομαι οσο τιποτα. Που? στην αθηνα…ή τη θεσσαλονικη που επρεπε να γεμιζουν σελιδες με «δοτες». Αλλα σου λεει ο άλλος…να χασω το χρονο μου?? Να πρεπει να κανονισω συναντηση?? Ωχ αδερφε μου…εξαλλου υπαρχει ο γιωργος. Ένα ατομο εχει καλυψει με μπολι ολη την αθηνα…
Συμφωνω και επαυξάνω. Με καλυπτεις 100%
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε γιατι ζηταμε ευγενεια από τους αλλους?? Όταν δεν προσπαθουμε ολοι μας να παμε πιο ψηλα το χομπυ και να βοηθησουμε?? Πως θα κρινεις τη συμπεριφορα των αλλων όταν ο άλλος εχει προσφερει (ΠΡΟΣΟΧΗ..οχι «γνωριζει».. «προσφερει») πολλα περισοτερα από εσενα?
Συμφωνω και πάλι. Και πάλι όμως κάποιος θα μπορούσε να πει οτι η συνεισφορά είναι υποκειμενική. ΠΧ δεν μπορεί να μετρηθει με τον αριθμό τοων ποστ. Αλλά καταλαβαίνω το νοημα των λεξεων σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα πολλοι θα εχουν αναρωτηθει για ποιο λογο πουλαω. οι παλιοι εζησαν τις μερες που χαριζα ότι ειχα να δωσω. Και εννοω τα παντα. Ψαρια ..εξοπλισμο…σακουλες με φυτα….απο κλαδεματα δε το συζητω καν. Ωσπου αρχισα να βλεπω (ειδικα πριν εμφανιστουν μερικοι καλοθελητες τωρα) πως ειμαστε ελαχιστοι που το κανουν αυτό.μετρημενοι στα δαχτυλα του ενός χεριου. Που πηγαν τα κιλα των φυτων που χαριστηκαν?? Οι σακουλες των κλαδεματων?? Κανεις δεν αλλαζει συνθεση και να χαριζει τα ψαρακια του?? Δεν κλαδευουν οι αλλοι?? Τοσος κοσμος εχει φυτεμενα…
Μαζι με μενα υπηρξαν και αλλοι όπως ο στρατηγος μας που χαρισε απιστευτες ποσοτητες φυτων και όχι μονο…ο αλεξανδρος…ο γιωργος…και καποιοι ακομη (συγνωμη που κανω αναφορα στα ονοματα σας χωρις να ρωτησω αλλα μαλλον δε θα εχετε αντιρρηση-ενημερωστε με διαφορετικα). Και παλι ανακυκλωνονταν οι ιδιοι και ιδιοι. Όταν αρχισαν να υπαρχουν και παραπονα… «γιατι σε μενα εδωσες τοσα και στον άλλο τοσα»…ή περιμεναν την επομενη φουρνια γιατι σε θεωρουσαν δεδομενο….αρχισε το πραγμα να γινεται ενοχλητικο εκτος από απογοητευτικο. Καπου εκει πολλοι το γυρισαν στην πωληση…και αναμεσα σε αυτους και εγω…φυσικα πωληση που να συμφερει τον αγοραστη (συμβολικες τιμες) για ζωντανα σε πολύ καλυτερη κατασταση από αυτή των πετ….
Ειτε το πιστευετε ειτε όχι….και με αλλους που εχω συζητησει..ακομη νιωθουν-νιωθουμε ασχημα που πουλαμε αντι να χαριζουμε…αλλα προσωπικα εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να μη το ξανακανω παρα για φιλους…αν και πολλες φορες αθετηται η υποσχεση αυτή.
Συμφωνω με την πώληση ζωντανών, φυτών και υλικών διαφωνώ με των κλαδεμάτων. Οταν κάποιος δαπανάει χρονο και χρήμα γιατί να μην μπορεί να πάρει ένα ποσοστό απο αυτά πισω? Οταν χαρίζεις κάτι μπορεί να μην εκτιμηθει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα λοιπον εδώ…πριν αρχισουμε να κρινουμε τον κάθε αποτομο ή δογματικο στο φορουμ να αναλογιστουμε όχι τι εχει κανει αυτος…αλλα τι εχουμε κανει εμεις. Ζηταμε από το φορουμ καλη συμπεριφορα..ευγενεια… κατανοηση…«με το μαλακο βρε αδερφε »….εμεις το καναμε όμως?? Βοηθησαμε τους αρχαριους οσο μπορουσαμε? Απαντησαμε στα τοσα θεματε με τιτλο «heeellp!!!» ?? η τα προσπερασαμε και μπηκαμε μονο για τα ποστ που μας ενδιαφερουν?…. Χαρισαμε?? Συμβουλεψαμε?? Χαρηκαμε με τη χαρα του αλλου?? Αν η απαντηση είναι όχι…δεν είναι κακο. Ανθρωπινο είναι..αλλα δε σου δινει το δικαιωμα να κρινεις τοσο ευκολα και αγογγυστα τους αλλους που το κανουν.
Αν η απάντηση είναι ναι έχουμε δικάιωμα να έχουμε παράπονα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν θελετε και τις αποψεις μου περι ζωοφιλιας..
Θα απαντησω όπως σου απαντησα Χαρη στο ποστ εκεινο που σβηστηκε…φυσικα σβηστηκε και η δικη μου απαντηση…αλλα δε με ενοχλησε…(μη με ρωτησεις γιατι δε ξερω να σου απαντησω…θεμα χαρακτηρα)
Φυσικα και είναι εγωιστικο το χομπυ μας οσον αφορα τις ζωες των ψαριων….υπαρχει και η προοπτικη ότι ο κοσμος και τα παιδια…μεσα από τα ενυδρεια γνωριζουν τα ψαρια και τις αναγκες τους και ευαισθητοποιουνται πολλες φορες σε οικολογικα θεματα ψαχνοντας λιγο παραπανω. Γινονται γνωστα τα ειδη και οι κινδυνοι που τα απειλουν στη φυση. Αλλα η αιχμαλωσια των ψαριων αυτή κάθʼ αυτη είναι για μενα εγωιστικη πραξη.
Μπορεις όμως να κανεις λιγο στην ακρη τον εγωισμο σου (ισως όχι τοσο ακρη ώστε να πας στον αμαζονιο να ελευθερωσεις τα ψαρια σου) και να αγορασεις ένα μεγαλυτερο ενυδρειο..εστω κι αν κοστιζει…να παρεις μια αντιστροφη οσμωση εστω και αν είναι ακριβη και δε θελεις να τη βλεπεις στο μπανιο σου. Να εχεις μια ποικιλια από τροφες εστω κι αν πιανουν χωρο στην καταψυξη σου. Δεν είναι το ιδιο να κρατας ένα σκαλαρι σε 50 λιτρα με φλεικς κάθε μερα και νερο βρυσης…..απο το να το εχεις ζευγαρωμενο σε 200 λιτρα με μαλακο νερο και κατεψυγμενες-ζωντανες τροφες. Και όμως και στις 2 περιπτωσεις είναι φυλακισμενο. Αλλα..μιλωντας όμως για λιτρα και μεγεθη…..εκανα μια παρομοισωση…
«Δε μου αρεσει η φυλακη…αλλα αν με φυλακιζαν…θα προτιμουσα αντι για ένα σκοτεινο-υπογειο κελι 2 επι 2 με κάθε μερα χυλο..να με φυλακιζαν στο χιλτον με 20 μοντελα και τον προσωπικο μου σεφ.»
Πιστευω καταλαβαινεις τη διαφορα και την προτροπη των εμπειροτερων για πιο «σωστα στημενα» ενυδρεια…στο «χομπυ της σκλαβιας των ψαριων».

υ.γ. τονιζω οτι δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν!
Στο απάντησα ήδη αλλά θεωρώ την παρομίωση υπερβολική Πανο μου. Γιατί κανένα ενυδρείο δεν είναι Χιλτον.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03164 seconds with 11 queries