Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-07-13, 23:33
Το avatar του χρήστη Stratilatis
Stratilatis Ο χρήστης Stratilatis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2008
Περιοχή: Αθήνα - Πλατεία Βικτωρίας
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stratilatis
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όσους απάντησαν. Να ξεκαθαρίσω κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες που κακώς δεν τις ανέφερα για να μη σας κουράσω:

1. Το πρόβλημα με το ενυδρείο δεν είναι το μέγεθος αλλά το ίδιο το ενυδρείο, το οποίο δεν μπορεί λόγω διαρρύθμισης των χώρων να "σταθεί" πουθενά στο νέο σπίτι. Παραδόξως, το νέο σπίτι (μετακομίζω λόγω σχέσης και μελλοντικά γάμου) είναι πολύ μεγαλύτερο αλλά διαθέτει μεγάλους ενιαίους χώρους, σε αντίθεση με το ωραίο μου ρετιρέ που μένω τώρα στην Πλατεία Βικτωρίας, με τα παραδοσιακά δωμάτια που χωρούν τελικά τα διπλάσια πράγματα!!! Στο νέο σπίτι υπάρχει ένα δωμάτιο άδειο, αλλά τι νόημα έχει να μπει εκεί λες και είναι στην απομόνωση; Δεν είναι κρίμα; Αυτό θα με στενοχωρούσε πολύ περισσότερο.

2. Το εξοχικό που αναφέρω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ!!! Θα υπάρξει μόλις πουλήσω το σπίτι μου στην Πλατεία Βικτωρίας [Off topic: έχει βρεθεί πιθανός αγοραστής αλλά δεν έχουμε ακόμα συμφωνήσει]. Αυτο σημαίνει ότι το ενυδρείο θα πρέπει πρώτα να μεταφερθεί στο νέο σπίτι και ΜΕΤΑ την αγορά του εξοχικού να μεταφερθεί εκεί. Με άλλα λόγια... άστα να πάνε...

Νομίζω ότι οι δύο απανωτές μετακομίσεις θα είναι ένα μεγάλο στρες για τα ψαράκια. Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν, με πόνο στην καρδιά, να πουλήσω/χαρίσω φυτά και ψαράκια κάπου που θα συνεχίσουν τη ζωούλα τους χωρίς πολλές ταλαιπωρίες και να κρατήσω το ενυδρείο με τον εξοπλισμό και αναλόγως στην πορεία θα αποφασίσω αν θα το μεταφέρω στο εξοχικό (όταν αυτό θα είναι έτοιμο) για να ξεκινήσει τη νέα ζωή του λαμβάνοντας το ανάλογο ρίσκο ή αν θα το πουλήσω.

Λυπάμαι μόνο για τα ψαράκια μου, αλλά αν είναι να περάσουν κάπου αλλού καλύτερα, θα το αποδεχτώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01642 seconds with 11 queries