Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 11-05-15, 21:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας κι εγώ θα κολλησω ενυδρείο 120χ45χ50(ύψος) με 10άρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω, θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως οι αλουμινογωνίες προσφέρουν κάτι πέρα από το όμορφο αποτέλεσμα, καθώς ακούω αντικρουόμενες απόψεις... Άλλοι υποστηρίζουν οτι προσφέρει ενίσχυση και άλλοι πως είναι μόνο για ομορφιά..
Δεύτερον, κολλάνε στο τζάμι με σιλικόνη, π.χ. Bison, ή θέλουν καλύτερα κάποια άλλη κόλλα?
Τρίτον, σκεφτόμουν να βάλω στις ενώσεις των καθέτων τζαμιών και απλά να κολλήσω στις ενώσεις των καθέτων τζαμιών με την βάση μόνο στα κάθετα τζάμια για να καλύπτει λίγο την σιλικόνη στην βάση και λίγο την άμμο, πιο πολύ για ομορφιά, καθώς έκλεινα στο ότι δεν προσφέρουν και πολλά στην ενίσχυση του ενυδρείου... Ενώ προτείνεις τελάρο που να πιάνει γύρω γύρω και τα 5 τζάμια!! Το τζάμι στην βάση δεν θα είναι στον αέρα, καθώς θα πατάνε μόνο περιμετρικά οι αλουμινιγωνίες στην βάση του ενυδρείου? Γενικά, πωε προτείνεις να μπουν οι αλουμινογωνίες?
Για το βάψιμο το σπρέι που προτείνει ο φίλος καλύπτει και την διαδικασία με το αστάρι?
Ουφ, αυτά τα λίγα Thanks!!!!
Στα πιο πολλά ενυδρεία βάζω αλουμινογωνιές και αποφεύγω τις κάτω κόντρες (άλλο οι επάνω κόντρες) Εκτός ότι μου αρέσει αισθητικά το μαύρο πλαίσιο που δημιουργούν οι αλουμινογωνιές (κάτι σαν κάδρο) θεωρώ πως αυξάνεται η αντοχή του ενυδρείου πάρα πολύ, άσε που είναι αδύνατον να υπάρχουν μικροδιαρροές από πουθενά. Βέβαια εξαρτάται και από το πλάτος της αλουμινογωνιάς, δηλαδή σε 10αρι τζάμι αν βάλεις 2,5 εκατοστά γωνιάς, έχεις αυξήσει στο πάτο κατά 2,5 εκατοστά την επιφάνεια συγκόλλησης, σαν να έχεις δηλαδή 3,5 εκατοστά στο πάτο, αντίστοιχα στα κάθετα έχεις αυξήσει τη μία πλευρά κατά 2,5 εκατοστά και την άλλη κατά 1,5. Οι απόψεις διίστανται στο ότι οι γωνιές αυξάνουν την επιφάνεια εκεί που υπάρχει διατμική δύναμη ενώ οι κόντρες στα σημεία που υπάρχει ελκτική, και ότι η σιλικόνη έχεις μεγαλύτερες αντοχές στην ελκτική, και λέω εγώ, έστω ότι η σχέση είναι 2:1 , ότι η σιλικόνη έχει διπλάσια αντοχή στην ελκτική από τη διατμική (υπερβολή βέβαια αυτό) με τις γωνιές όμως έχουμε αύξηση επιφάνειας
2,5:1 , άρα και πάλι η αντοχή είναι πολλαπλάσια από τις κόντρες.
Ότι κολλάει το αλουμίνιο με την ενυδρειακή σιλικόνη είναι αδιαμφισβήτητο, κολλάει εξίσου καλά όπως κολλάει τζάμι με τζάμι.
Το μόνο κακό που έχουν οι γωνιές είναι πως μετά θα δυσκολευτείς υπερβολικά πολύ να διαλύσεις το ενυδρείο

Επίσης με αλουμινογωνιές γίνεται πολύ ελαφρύτερο από ότι με κόντρες.
Οι επάνω κόντρες όμως έχουν και άλλο ρόλο που ίσως οι αλουμινογωνιές δεν θα βοηθήσουν και πολύ, οι πάνω κόντρες βοηθούν στο να μην έχουμε κύρτωση στα κατακόρυφα τζάμια, δεν αφήνουν όμως να σκιστεί η σιλικόνη στα κάθετα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02059 seconds with 11 queries