Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-10-13, 14:30
Το avatar του χρήστη TIMOS
TIMOS Ο χρήστης TIMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το setup σου.
Από ψάρια υπάρχουν πολλά που μπορούν αν μπουν. Συχνά σε φυτεμένο πολλοί προτείνουν τα CPD (Celestichthys margaritatus) που μπορείς να τα δεις εδώ, μαζί με πολλά άλλα 'εύκολα' ψάρια. Προσωπικά τα θεωρώ από τα πιο όμορφα μικρά ψαράκια, αν και φοβούνται πανεύκολα και τείνουν να κρύβονται συνέχεια πίσω από τα φυτά.
Κάπως λιγότερο όμορφα είναι τα tanichthys albonubes αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψαράκια (δες μόνο το εύρος των παραμάτρων νερού που ζουν) και αρκετά πιο θαραλλέα από τα CPD. Μπορείς να τα δεις και αυτά εκεί.

Αλλά οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές, εσένα τί θα σου άρεσε;
Καλησπέρα φίλε μου!
Ωραία και τα CPD... Έχω δύο ιδέες:
1)μια Amazon community-σύνθεση από corydoras, otocinclus, red nose Tetra και cardinal Tetra ή
2)Ένα ζευγάρι Apistogramma Cacatuoides με μερικά Corydoras.
Τον δεύτερο συνδυασμό δεν τον έχω "δοκιμάσει" ποτέ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχη στο φυτεμένο.
Πέρα από την ψαροσυνθεση εχω δυο ενστάσεις.
Η μια ειναι το λευκο υπόστρωμα που δεν χτυπάει και πολύ καλά στο μάτι.
Πιστευω πώς θα ταιριαζε καλύτερα ενα υπόστρωμα της seachem ειτε το black sand ή το red...
Η δευτερη παρατήρηση ειναι οι κρυπτοκορίνες.
Τις εχεις βάλει μπροστά και ειναι λάθος αυτη η θεση.
Οι κρυπτοκορινες εκτος του ότι ψηλώνουν πολύ (εμενα αισιως ειναι στους 40 πόντους υψος αυτη τη στιγμη) πολλαπλασιάζονται πολύ ευκολα και μετά από καιρο θα δεις όλο το βυθο μπροστά να εχει γεμισει από αυτη και θα αναγκαζεσαι να ξηλώνεις γιατι δεν θα βλέπεις τιποτα πίσω.
Βγάλτη και τοποθετησέ τη πιο πίσω.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε!
Η λευκή χαλαζιακή είναι ακόμα "έντονη" στο μάτι γιατί τα φυτά αν προσέξεις είναι μικρά ακόμα και δεν έχουν αναπτυχθεί. Μόλις μια βδομάδα είναι που τ αγόρασα... Άμα αρχίσουν να αναπτύσσονται πιστεύω ότι θα σπάσει το έντονο λευκό της άμμου! Ο φακός την κάμερας το δείχνει και πιο έντονα από τι είναι. Σχετικά με τις κρυπτοκορίνες τις έχω από το προηγούμενο στήσιμο του ενυδρείου και λυπόμουνα να τις δώσω μέχρι να αρχίσουνε να αναπτύσσονται τα υπόλοιπα φυτά. Όντως μεγαλώνουν αρκετά οπότε όταν δω ότι αρχίζουν να πνίγουν τα υπόλοιπα θα τα δώσω!

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να ρυθμιζει το παρακατω, το καλοκαιρι, χωρις ψυξη, controller και αναπληρωση της εξατμισης?

(Αν και πανε και πιο λιγο ψηλα και χαμηλα 15-25C)
Καλησπέρα και σε εσένα Σπύρο!
Συμφωνώ με το θέμα των θερμοκρασιών... Παρόλο που έχω κιτάκι με ανεμιστήρες για τον controller μου για το καλοκαίρι, τόσο χαμηλά δεν νομίζω να καταφέρω να διατηρήσω τις θερμοκρασίες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TIMOS : 27-10-13 στις 14:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01781 seconds with 11 queries