Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 28-01-03, 12:15
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Βρε παιδιά ... νομίζω παρεξηγήθηκαν μερικά πράγματα που έγραψα ... εξηγώ λοιπόν. Εδώ και αρκετό καιρό συλλέγω γνώμες τόσο από εδώ όσο και από το TFC όσον αφορά τι ψαράκια να βάλω στο ενυδρείο μου. Έκανα μια αρχική πρόταση και πάνω σε αυτήν κυμάνθηκαν οι απαντήσεις. Ξεκαθάρισα και παλαιότερα ότι δεν θα ασχοληθώ για την ώρα με κιχλίδες (οποιουδήποτε είδους) καθώς είμαι νέος στο χόμπυ και οι κιχλίδες θέλουν κάποια παραπάνω γνώση και εμπειρία. Σύμφωνοι μέχρι εδώ. Καταλήξαμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι θα ήταν καλό να κάνω για αρχή ένα κοινωνικό ενυδρείο με hardy fish μιας και οι συνθήκες δεν είναι και οι ιδανικές. Συγκεκριμένα, pH 8 (ναι μειώθηκε), kH 10, gH 20 (επίσης μειώθηκαν κατά 1 βαθμό) - ίσως έκανε τελικά δουλειά το driftwood. Τέλοσπάντων, σε κάποια φάση ενώ μου είχαν επιβεβαιώσει κάποιοι την επιλογή

4 otos
4 cories
2 hatchet
7-8 cardinal tetras

ξαφνικά διίστανται οι γνώμες και την ίδια μέρα που θα πήγαινα να αγοράσω ψαράκια. Καταλαβαίνετε την σύγχησή μου λοιπόν. Φέρνω λοιπόν ένα άδοξο παράδειγμα ενός τύπου που γνώρισα ο οποίος κρατά δίσκους σε νερό με υψηλό pH και σκληρότητα. Δεν το έθεσα ως παράδειγμα προς μίμηση φυσικά.

Για να μην πολυλογώ, αγόρασα χθες 8 cardinals και 2 corydoras julii (?). Τα cardinals φαίνονται μια χαρά ... πηγαίνουν παντού μαζί και συνέχεια παίζουν με το ρεύμα που σχηματίζει το νερό από το φίλτρο ... έχουν πολύ γέλιο ... επίσης οι 2 cories έπιασαν δουλειά επιτέλους. Σήμερα θα ψάξω να βρώ otocinclus και 2 ψάρια να καλύψουν την επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries