Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-01-16, 15:00
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας , δεν έχω marimo ball στο ενυδρείο απλώς έχω ένα σπασμένο πυθάρι από τον κήπο που είχε αρχικά λίγα βρύα πάνω με υγρασία . Αυτό έβαλα και η αλήθεια είναι πως τον πρώτο μήνα δεν είχα καθόλου άλγη και τα φυτά πήγαιναν σφαίρα , ακόμη πάνε αλλά τα πνίγει λιγάκι η άλγη από κάτω προς τα πάνω , μάλιστα στην πυκνή βλάστηση στο υπόστρωμα όπου είναι φυτεμένα τα φυτά μπροστά μπροστά που το βλέπει ο ηλιος η άλγη έχει κάνει carpet , το οποιο λατρεύουν τα guppakia μου όλη την ωρά εκεί μέσα είναι σχεδόν . Αλλά επειδή σίγουρα τα φυτά δεν αγαπάνε και τόσο την άλγη θα πρέπει να την μειώσω εαν όχι να την εξαφανίσω εντελώς γιατί κάπου διάβασα πως και η λίγη άλγη σε ένα ενυδρείο δηλώνει υγεία και ισορροπία . Εαν πάσει περιπτώση μετά από 45 μέρες και αφού έκανα επιτυχώς το στρώσιμο του νερού με τροφή άρχισε η άλγη να πνίγει τα βρύα και απο εκεί σαν κεραίες και σχοινιά ακροβατικά να πηγαίνει προς όλες τις κατευθύνσεις , παντού ( είναι η πράσινη τριχοειδής άλγη ) . Την αφαίρεσα μια φορά μηχανικά όσο μπορούσα δεν μπλέχτηκα και πολυ με την ζούκγλα εκει μέσα , και έκοψα και ορισμένα φυτά που είχαν πυκνώσει πολύ και πετούσαν απο παντου φύτρες . Τώρα αυτά τα σαλικγάρια εάν δεν τα βρω στο φόρουμ από κάποιον που να είναι απο θεσσαλονικη υπάρχει περίπωση να τα πουλάνε και σε pet shop ? Και επίσης δεν φαντάζομαι να γεμίσω από δαύτα εαν βάλω 4-5 ? Γεννάνε αυγά ανεξέλεγκτα ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries