Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-01-16, 10:06
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Πράσινη άλγη

Παιδιά να ρωτήσω κάτι έχω δύο φούλ φυτεμένες δεξαμενές 150 λίτρα που φωτίζονται από τον ήλιο με τα φίλτρα τους . Μέσα στην κάθεμία έχω από ένα ζευγαράκι guppies . Οι δεξαμενές λειτουργούν εδώ και δύο μήνες , οι μετρήσεις είναι πολύ καλές . Η μία έχει αρχίσει να αναπτύσει πραστινοκαφετί άλγη , και η άλλη που φωτίζεται λίγο παραπάνω από τον ήλιο (5 ώρες ημερισιώς ) έχει γεμίσει σε αρκετά μεγάλο βαθμό πράσινη άλγη . Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιο ψαράκι που να τρώει τις άλγες , να είναι φιλικό προς guppies και να μπορεί να επιβιώσει σε νερό με τις ίδιες απαιτήσεις με τα guppies ? Θα προτιμούσα βέβαια να είναι κάτι οικονομικό και μικρό σε μέγεθος καθώς σύντομα θα μπούνε πολλά περισσότερα guppies μέσα , ή ακόμη καλύτερα εάν υπάρχει κάποιο σαλιγκαράκι που να μπορεί να ελεγχεται ο πολλαπλασιασμός του . Άκουσα για molly αλλά δεν θέλω να βάλω molly με τα guppies για πολλους λόγους ( υβριδισμός , γέννες και από molly , μέγεθος των molly , κόστος κ.λπ)
. Άρα θα προτιμούσα να μου προτείνετε κάποιο σαλιγκαράκι φτηνό και αποτελεσματικό . Παραθέτω και φώτος . Και το θυληκό μου guppy στην μια δεξαμενή παρατηρώ ότι τρώει ή τουλάχιστον μασουλάει την άλγη από τα φυτά ή τα τοιχώματα , αλλά ένα guppaki σε τόσα λιτρά δεν κάνει τίποτα καμία διαφορά . Παιδιλα σας ευχαριστώ εκ των προταίρων .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG0013A.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  73,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG0015A.jpg
Εμφανίσεις:  400
Μέγεθος:  45,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG0016A.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  66,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG0017A.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  103,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG0018A.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  44,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01888 seconds with 12 queries