Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 14-04-09, 12:45
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, καλά!
Κάνοντας μια λίμνη δεν σημαίνει ότι ξεγνοιάσαμε και έχει πια περάσει ο κόπος του ενυδρείου. Ισχύει και εδώ ο κανόνας της συνεχής φροντίδας γιατί εξακολουθούμε να μιλάμε για κλειστό κύκλωμα έστω και αν στην περίπτωση αυτή πρωτεύοντα ρόλο παίζει η φύση. Χωρίς την δική μας επαγρύπνιση, όχι απλά θα στερέψει το νερό ή θα γεμίσει ο πάτος φύλλα και λεκέδες, αλλά θα μας βουλώσει και η αντλία!!!
Εδώ φίλε μου πιστεύω ότι η κάθε λίμνη θέλει διαφορετικό στύσιμο και μελετη από κάποια άλλη. Η δική μου θα έχει 2,5 μετρά υψομετρική διαφορά από όλη την περιοχή (ολόκληρο τον οικισμό δεν μιλάω απλά για το οικοδομικό τετράγωνο μου) θα έχει περίφραξη όλος ο χώρος= σκόνες μονό από των αέρα. φυλά δεν θα έχω και γιατί είμαι ψηλά αλλά και επειδή δεν έχει κοντά μου δεντρα.

Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στο να πάρεις αντλία βυθιζόμενη. Απλά θα μεριμνήσεις ώστε να τοποθετήσεις από κάτω ένα τούβλο, ώστε να υπάρχει μια υψομετρική διαφορά μεταξύ αντλίας και βυθού. Αυτό σίγουρα θα σε κρατήσει για αρκετό διάστημα μακριά από βουλλώματα και άλλα προβλήματα.
Αυτη ηταν και η αρχικη σκεψη. Απλα με το εξωτερικο χωρο φιλτρου εκτος λιμνης κερδιζεις :
1..χωρο στη λιμνη
2..δεν φενωντε καλωδια και σωλινες
3..εχει ευκολοτατι προσβαση με μια κινηση να βγαλεις το βιολογικο φιλτρο σου και να το καθαρισεις
4..μπορεις να βαλεις οτι τυπο αντλια θελεις
5..μπορεις να βαλεις και 2 αντλιες
αναλυση του 5.. 1 αντλια μικρης δυναμης για να εχεις απλα κυκλοφορια (στη περιπτωση μου το χρειαζωμε γιατι θα εχω προλιμνη με παπυρο οπου θελω να τρεφοντε με τα νιτρικα) και να μπενει σε λειτουργια κι η δευτερη (η δυνατη) την ωρα που θα εχει μεγαλη ηλιοφανεια . ολα θα γινοντε με χρονοδιακοπτη

Συμφωνώ με τον φίλο Άντρο ότι σε αρκετές πριπτώσεις η αφαίρεση του σπόγγου της αντλίας είναι απαραίτητη και ιδιαίτερα στις περιπτώσεις όπου η παρακολούθηση της λίμνης δεν μπορεί να γίνεται σε καθημερινό επίπεδο.
σκοπος μας ειναι να μεγαλωσουμε οσο μπορουμε των βιολογικο χωρο για να μην εχουμε καθε τοσο να καθαριζουμε το φιλτρο και τα μπιχλιμπιδια του

Τώρα στο θέμα των δύο μέτρων υψομετρικής διαφοράς ώστε να δημιουργηθεί καταρράκτης, δεν μπορώ να δω κάποιο πρόβλημα σε αυτό, γιατί είναι πολύ εφικτό και δεδομένο θα έλεγα, στην περίπτωση μάλιστα που δεν θα έχεις έτοιμο φίλτρο του εμπορίου. Η λίμνη έχει τέτοια δομή και πληθυσμούς από μικροοργανισμούς και την βιολογία, που ακόμα και ένα ψάρι να πεθάνει μέσα, θα διαλυθεί σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Το φίλτρο είναι απαραίτητο, αλλά κουλάρετε παιδιά!!! Η λίμνη με τα φυτά της με συνεχόμενη ροή είναι ένα τεράστιο φίλτρο από μόνη της. Το τονισα οτι εκει θελω να φτασω την λιμνη μου στο να εχει αν εινα ιδυνατο μονο κυκλοφορια Τα πράγματα είναι τόσο απλά, που στη θέση του φίλτρου (3500 λίτρα λίμνη) θα μπορούσαμε να τοποθετήσουμε ένα τεχνητό ρυάκι 2 μέτρων όπου δεξιά-αριστερά θα χρησιμοποιούσαμε φυτά με πλούσιο ρίζωμα.
Αντι να κανω ρυακι εκανα προλιμνη με φυτα παπυρο Από τη φύση τους αυτά τα φυτά, είναι φτιαγμένα για να διαπερνά το νερό το ρίζωμα τους και να κατακρατούν τα διάφορα συστατικά. Ο χώρος αυτός είναι ιδιαίτερα αγαπητός από τις μάζες των βακτηριδίων. Είναι με άλλα λόγια, ο φυσικός σπόγγος της λίμνης. Η κάθαρση δε του νερού απο τους διάφορους λεκέδες της λίμνης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε απλά ένα τρυπητό κουβά τοποθετώντας γύρω-γύρω ένα κομάτι βιολογικό βαμβακερό ύφασμα και στο κάτω μέρος ένα μεγάλο κομάτι υαλοβάμβακα. Σας εγγυούμαι ότι μια λερωμένη λίμνη θα γίνει κρύσταλλο σε λίγες ώρες μόνο.
Αυτο που περιγραφεις επειδη εχω δει το τροπο που το εφτιαξες, θελει μικρη ροη και πρεπει να ειναι κρυμενο πισω απο καταραχτη σε υψωμα
Η δικη μου λιμνη λογο του μεγαλου καταραχτη θελει δυνατη ροη οποτε κατι τετοιο θα ηταν αδυνατο θα ξεχυλιζε το νερο πριν προλαβει να φιτραριστη
το κάθε τι μπαίνει συμφωνά με το τι θελουμε να κανουμε.

Εγώ προσωπικά έχω περάσει σε ένα άλλο επίπεδο στο θέμα λίμνη, δηλαδή στο "όσο πιο φυσικό, τόσο το καλύτερο". Από τεχνητά θέματα μόνο η αντλία.
Σύμφωνο
απλα πρεπει να περαση η λιμνη στη φαση να φτιαξει την βιολογια και τα φυτα της στο σωστο επιπεδο και μετα αφου στωσει μια κυκλοφορια ειναι αρκετη . Απλα οσπου να φτασουν τα φυτα μας στα επιπεδα που θελουμε πρεπει να εχουμε καλο φιτραρισμα για αρχη και μετα με το καιρο φτιαχνουμε το βιολογικο φιτρο ετσι οστε ν περναει ποιο ευκολα το νερο (ποιο αραιά φιτρανση)
-------------------------


Καλή η πρόνοια σου φίλε, αλλά μόνο για την περίπτωση πισίνας!!!
Η περιπτώσει πισίνας δεν είναι λάθος αν έχει τέτοιο σκεπτικό το φίλτρο της
πιστεύω ότι είναι κόπος με αποτέλεσμα. Το να ρίξεις μια αντλία μέσα στο νερό είναι ο εύκολος τρόπος και γη αυτό το κάνουν οι περισσότεροι
.
Αν θέλεις τη συμβουλή μου, η αντλία ή α αναρρώφηση του νερού πρέπει πάντα να γίνεται από το βαθύτερο σημείο της λίμνης, γιατί εκεί είναι και οι συγκεντρώσεις των ρύπων
Όπως έγραψα παραπάνω θεωρό ότι δεν θα έχω μεγάλη επιβάρυνση από εξωτερικούς παράγοντες και γι αυτό προχωράω σε αυτή τη λύση
(το λερωμένο νερό είναι βαρύτερο από το καθαρό). Μόνο έτσι θα πραγματοποιείται πραγματική κυκλοφορία νερού με σωστή φίλτρανσηΑυτο προσπαθω να κανω.
.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02643 seconds with 11 queries