Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 20-03-09, 23:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε POYRITANOS
Οταν λες δεν σε ενδιαφερει το θεμα φιλτρανσης τι εννοεις??? Πας για DIY?? Σορυ δεν αλλα καταλαβα τι εννοεις

Εχω αντλια της sera και για να αποφυγω το μπουκωμα της αντλιας εβγαλα τον σπογγο.

Οτι περναει απ'εκει το στελλει στο φιλτρο, γιατι οπως γνωριζεις αν δεν εχεις φιλτρο οτι ακαθαρσια τραβαει η αντλια θα την επιστρεψει πισω στην λιμνη.

Οτι και να κανεις, οτι αντλια και να παρεις, το μπουκωμα αυτης η του φιλτρου δεν το γλυτωνεις.

Ακομα και μια εξωτερικη να βαλεις οπως στο σχεδιο που ανεβασες με προφιλτρο παλι θα βουλωσει....το προφιλτρο Ασε που οι εξωτερικες θα σε τσακισουν στο ρευμα!!!

Ομως!!! Ενας φιλος που εφτιαξε λιμνη εβαλε εξωτερικη αντλια με inverter στην οποια ρυθμιζει οπως θελει τη ροη (οικονομια ρευματος) και απο οτι λεει ειναι οκ. Το μπουκωμα ομως του φιλτρου δεν το γλυτωνει οπως και κανεις αλλωστε

Αρα οτι και να κανεις......
ΛΟΙΠΟΝ σήμερα έκανα ερευνά αγοράς σε ενυδρεία φίλτρα-αντλίες και απλές αντλίες βρώμικου-καθαρού νερού.
Σε 2 πετ σοπ που πήγα και είδα κάτι αντλίες με 7000 την ώρα ξεκινούσαν από 100 και κάτι εύρα τα ταιβανεζικα noname και έφταναν τα επώνυμα RIOSERAEHAIMέως 200 εύρα.
Όλα είχαν ένα μικρό φιλαράκι της πλακάς μέσα , κάτι που μεταφράζετε σε πολύ συχνό καθάρισμα υποθέτω ίσως και κάθε μέρα ανάλογα με την βρωμιά της λίμνης φυσικά.
Ίσως κλείνω ποιο πολύ στο να βάλω αντλία καθαρού-βρώμικου νερού απλή δηλαδή που χρησημοποιηται για να βγάζουν το νερό από πλυμηρισμενα υπόγεια (φωτο 1) τιμές βρήκα 41 νεύρα τα 7000 λίτρα την ώρα με πραγματική δύναμη μιας και έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τέτοιου τύπου Η αντλες για λιμνες δε μου πολυ γεμισαν το ματι.
Με καμιά πατέντα ώστε να την τοποθετήσω σε ένα βαρελάκι μέσα στο νερό φτιάχνοντας ένα προφιλτρο .
Είπαμε να κάνουμε μια λίμνη να τρώμε κανένα κοψίδι και να χαλαρώνουμε αν είναι να καθαρίζω μέρα παρά μέρα το φίλτρο το χάσαμε το κορμί πατριω . . τη!!
Γενικά προσπαθώ όσο γίνεστε να την αυτοματοποιήσω σε πολλά θέματα. Δεν είπα να μην ασχολούμαι απλά αραιά και που.
Προφίλτρο θέλω γιατί δεν θέλω να βάλω το βαρελάκι έξω στον περιβάλλοντα χώρο μια και δεν έχει χώρο ελεύθερο (περιορισμένος χώρος πολύ περιορισμένος )
Έχω κάνει μια πιο μικρή λίμνη προλιμνη γύρο στα 200-300 λίτρα δεν την μέτρησα ακόμα.
Που θα είναι φυτεμένη στο φουλ μονό με πάπυρο πιστεύω ότι θα κάνει καλή δουλειά σαν βιολογικό φιλτράρισμα χωριά που θα μπουν και πολλά φυτά και στην κύριος λίμνη.
Φίλε ΆΝΔΡΟ κάθε ποτέ καθαρίζεις το βαρελάκι ?
Λες να νομίζω ότι θα γλυτοσο να καθαρίζω την μπιχλα
Δεν με πειράζει να περιορίσω ακόμα περισσότερο τον χώρο μέσα στο νερό με το προφιλτρο . Θα με πειράξει περισσότερο να τον στερηθώ στον εξωτερικό χώρο .

Συνήθως η εξωτερικές αντλίες από ότι ενημερώθηκα (σωστά υποθέτω ) από κάποιον υπάλληλο μου είπε ότι έχουν την τάση να βγάζουν το νερό με τρομερά μεγάλη πίεση??? Κάτι που αν ισχύει δε το θέλω και όντος τρώνε ρεύμα

ΑΣΧΕΤΟ
Πάνω που έκανε λίγο καλές μέρες και είπα να κάνω καμιά δουλειά στην λίμνη χάλασε πάλι ο καιρός .
Δεν θα μπει ο Απρίλιος που θα πάει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01894 seconds with 11 queries