Θέμα: Η λίμνη titi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 20-04-12, 10:15
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου φιλε, παρα το γεγονος οτι δεν ειχες τις απαραιτητες γνωσεις για το πως να φτιαξεις μια λιμνη (και μην νομιζεις.....ουτε εμεις ξεραμε) και την εφτιαξες.....οπως την εφτιαξες, εγω προσωπικα θα σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ γιατι εχεις δειξει πολυ μερακι και φαινεται να εχεις και πολυ ορεξη για ακομα περισσοτερα.....

Και παλι μπραβο!!!!
Σε ευχαριστώ, διαβάζοντας όμως τώρα τα σχετικά topic (αν προλάβω δηλαδή φέτος να δω μέρος από τα χιλιάδες posts ) ανακαλύπτω σημαντικά λάθη που έκανα. Ίσως δηλαδή χρειαστώ επιπλέον φίλτρα ή αντικατάσταση του υπάρχοντος συστήματος. Προβληματίζομαι δε, και με το γεγονός της επικινδυνότητας της επένδυσης από χαλίκι στα δύσμοιρα χρυσόψαρα. Η τον τρόπο καθαριότητας...

Ο επιμένων νικά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
ποπο ! εχεις κανει πραγματικα πολυ δουλεια! αυτο ειναι που λεμε το εφτιαξα με τα χερακια μου!
πολυ ομορφη η ιδεα με το ρυακι.. και ολη η κατασκευη με τα επιπεδα εκει! --> τωρα θα μπορουσες ισως να βαλεις μερικα χρωματιστα λουλουδια εκει μιας και τα φυτωρια ειναι γεματα αυτη την εποχη , η βολβους που θα ανθιζουν καθε ανοιξη
Να είσαι καλά φίλε. Έχω να δηλώσω ότι, ούτε όταν έφτιαξα το ίδιο μου το σπίτι δεν είχα εργαστεί τόσο πολύ χειρωνακτικά. Τώρα έμαθα να σκάβω, να χτίζω και να μονώνω.
Το ρυάκι το ήθελα εξ αρχής, αλλά δεν το ομολογούσα στην γυναίκα μου, που της είχα υποσχεθεί μια κατασκευή πολύ μικρών διαστάσεων. Μάλιστα της είχα δείξει την λίμνη των 250 lt που στήνει κάθε καλοκαίρι το Praktiker.
Πολύ γρήγορα όμως αντιλήφθηκα το πραγματικό μέγεθος που χρειαζόμουν σε επιφάνεια. Κι επειδή στο συγκεκριμένο χώρο δεν την διέθετα, προέκυψαν τα κλιμακωτά επίπεδα, αντίστροφα δηλαδή με το εσωτερικό της λίμνης titi. Στην πραγματικότητα έκανα δυο τρεις προσπάθειες να μην έχω πολλαπλά επίπεδα, αλλά το αποτέλεσμα έδειξε ότι έπρεπε να έχω ένα λόφο με διάμετρο βάσης τουλάχιστον 5m ώστε με ομαλή κλήση να συγκρατείται το χώμα σε κάθε νεροποντή. Η ιδέα απορρίφτηκε, οπότε το εσωτερικό χτίσιμο ήταν αναπόφευκτο

Τα λουλούδια είναι το φόρτε μου. Με τους βολβούς έχω λόξα. Έχω βάλει παντού και πυκνά. Ούτε σκόρδα να φύτευα! Δεν έχουν ανθήσει ακόμα, αλλά όταν γίνει είμαι σχεδόν σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Εσωτερικά της λίμνης έχω σκοπό να βάλω ίριδες και βούρλα νάνους. Έχω σπείρει αλλά δεν είμαι βέβαιος για την έκβαση του αποτελέσματος. Έκανα ότι μου είπαν (κύκλους ζέστης, κατάψυξης και υγρασίας) αλλά σαν πρώτη φορά...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία η λίμνη σου .
Τα παρτέρια με το ρυάκι είναι φανταστικά .
Το ρυάκι που το βρήκες ;;
Σ' ευχαριστώ. Το ρυάκι είναι προκατασκευασμένο από πέντε κομμάτια διαφορετικού σχήματος με υλικό HDPE. Είναι της Ubbink και τα πήρα όπως και τα περισσότερα από eshop της Γερμανίας. Προσωπικά δεν θα σου το πρότεινα. Ήταν μία λύση από έναν ανίδεο, που φοβόταν την diy λύση. Αν ήξερα πως θα εξελισσόταν το πράγμα, και το γεγονός ότι το χτίσιμο ήταν πολύ πιο δύσκολη υπόθεση, θα επέλεγα να στρώσω liner, και από πάνω φυσικό πέτρωμα.

Ένα πράγμα θα σου πω ακόμα! Ίσως και το πιο σημαντικό. Επειδή λειτουργώ την αντλία 24/7 χάνω σχεδόν 200 λίτρα νερού ημερησίως από τα πιτσιλίσματα του νερού στον καταρράκτη, το οποίο αναγκαστικά αναπληρώνω από νερό γεώτρησης που επίσης φιλτράρω όσο μπορώ. Βέβαια δεν φταίει αποκλειστικά η χρήση προκατασκευασμένου υλικού, αφού και σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσα να είχα προβλέψει υπόστρωμα από liner. Αν εξαιρέσεις το διπλό κόστος να υπολογίσεις το αισθητικό αποτέλεσμα.
Κάνε με ξανά γαμπρό...
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 20-04-12 στις 10:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01896 seconds with 11 queries