Θέμα: Η λίμνη titi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 18-04-12, 23:40
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες στην παρεα μας!!! βαλε μας 2-3 ακομη φωτο να παρουμε ματι και εμεις! τους σπορους για τα νουφαρα απο που τους αγωρασες? απο καποιο ebay? ψαχνομαι και εγω με φυτα λιμνης αυτον τον καιρο να βαλω στην λιμνουλα μ!
Οι σπόροι Nelumbo έχουν το μέγεθος ενός μέτριου φουντουκιού.


Τους επεξεργάστηκα λίγο με σμυριδόπανο ώστε να διαβάλλω τον σκληρό μανδύα εύκολα και να δεχθεί άμεσα την υγρασία, καθώς σε άλλη περίπτωση μπορεί να φυτρώσουν ακόμα και μετά από 700 χρόνια


Τους αγόρασα από Ταϊλανδέζο παραγωγό μέσω eBay, μαζί με δεκάδες άλλα σπόρια.

Τους βάφτισα σε χλιαρό νερό που άλλαζα συνεχώς, καθώς από την πρώτη κιόλας στιγμή σχηματίζονται μύκητες.


Το φύτρωμα γίνεται ακαριαία, και η ανάπτυξη ραγδαία.




Χα! Τώρα είναι που είμαι μπερδεμένος. Να βάλω απλό κοκκινόχωμα από τον κήπο μου, η να πάω να βρω ποταμίσια άμμο? Κι άντε το αποφάσισα... Πως τους λιπαίνω μετά?
Το μόνο που περνά από το μυαλό είναι να βάλω μία στρώση χώματος, μετά την ρίζα και λίγους κόκκους κοινού φωσφορικού λιπάσματος αργής απορρόφησης και μετά πάλι σκέπασμα με λίγο χώμα. Έχω προμηθευτεί πάντως τις σουρωτές γλάστρες και αρκετή λινάτσα για να τα τακτοποιήσω κάπως.
Θα δούμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
καλος ηρθες

δεν ξερω πολλα απο λιμνες για να κανω σχολια , ομως θα ηθελα να δω μια πιο μεγαλη φωτογραφια απο την πρωτη να την χαρουμε και εμεις λιγο

Η αλήθεια είναι ότι τα λουλούδια μου είναι το καμάρι μου και τους δίνω μεγαλύτερη προσοχή.

__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 18-04-12 στις 23:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01802 seconds with 11 queries