Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 20-07-13, 16:38
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό. Επιτέλους ξέπηξα λίγο...
Συγνώμη για την γαϊδουριά αλλά δε προλάβαινα ούτε το όνομά μου...

Παράθεση:
Να ξερεις οτι οταν ωριμασει ενα ενυδρειο, οταν πια βρει την ισορροπια του και εσυ τις απαραιτητες ρουτινες, τα πραγματα γινονται πολυ πιο ευκολα. Προϋποθεση, βεβαια, ειναι να ειναι σωστα ολα, οπως οι κατοικοι, ο εξοπλισμος και οι ρουτινες στην ωρα τους. Εκει δεν υπαρχουν πλεον ανισορροπιες και ολα κυλουν μονα τους.
Αυτό προσπαθώ, να βρω τις ισορροπίες και τις ανισορροπίες, του ενυδρείου , τις δικές μας, γενικώς. Το πρόβλημα είναι ότι δε το βλέπω να ισορροπεί πουθενά. Μετά από 10 μέρες καθημερινών αλλαγών στο 50%, το άφησα 2 μέρες και πήγα σήμερα να μετρήσω νιτρικά και είχε κάπου στο 20 χαλαρά. Δε πιστεύω ότι θα καταφέρω να βρω ποτέ ρουτίνες που να ισορροπούν αυτή την ιστορία.

Παράθεση:
Ξερεις πολλους πλεκο που αφηνουν το χαλικι σιδερωμενο και με τις τσακισεις του, ενω δεν εχει καμια κρυψωνα το ενυδρειο, οπως ειναι στο βιντεο?
Σίγουρα όχι ο δικός μας και ας έχει κρυψώνα... Έβγαλα και φωτό μπας και αναγνωρίσουμε το είδος. Ξέρει κανείς σε ποιο είδος ανήκει?

Παράθεση:
Δες κι αυτο και θα καταλαβεις τι εννοω http://www.mchportal.com/fishkeeping...culations.html
Από τα πιο καλά site του είδους που έχω πετύχει. +1

Παράθεση:
Κανε 50%. Θα πεσει γρηγοροτερα.
Τις έκανα έτσι ακριβώς. Το θέμα είναι ότι με τα τεστ της API δε μπορείς να ξέρεις ποτέ που βρίσκεσαι με ακρίβεια. Πάντα έχω την αίσθηση ότι μετράμε στο περίπου. Υπάρχει άραγε κάποιος ψηφιακός μετρητής νιτρικών?

Ερωτήματα στις μετρήσεις νιτρικών της API.
1) Ο σωλήνας στην γραμμή του μετράει 5ml? Τουλάχιστον με τη σύριγγα και μετρώντας τα 5 ml γραμμή με γραμμή (εννοώ χωρίς νερό στη μύτη της σύριγγας) βγαίνω αρκετά πάνω από τη γραμμή του σωλήνα. Κάποιος από τους δύο έχει κάνει πατατιά, αλλά ποιός???
2) Όταν το τεστ νιτρικών μείνει πάνω από 5' συνεχίζει να σκουραίνει ή είναι ιδέα μου. Αν είναι έτσι, πότε πρέπει να μετράμε?

Φυτά υπάρχουν στο ενυδρείο και νομίζω ότι τα limnophila είναι ταχείας ανάπτυξης. Τώρα το γρασιδάκι (eleocharis parvula) δε ξέρω σε ποια κατηγορία συγκαταλέγεται.

Παράθεση:
Εχεις τις εξης επιλογες.
1. Ταιζεις λιγοτερο και πεινανε τα ψαρια.
2. Ταιζεις κανονικα και κανεις αλλαγη νερου μολις συμπληρωσεις 10ppm νιτρικα (ακομα κι αν ειναι καθε 12 ωρες και 100%)
3. Αυξανεις την ποσοτητα του νερου, ετσι ωστε οι ρυποι της ιδιας ποσοτητας τροφης να μοιραζονται σε μεγαλυτερη ποσοτητα νερου και ετσι η διαλυση (σε ppm) να ειναι μικροτερη.
4. Μειωνεις την ποσοτητα ψαριων και ετσι χρειαζεται λιγοτερη ποσοτητα τροφης
Σίγουρα ένα μέρος της λύσης είναι στο τάισμα. Όταν διάβαζα στην αρχή ότι όσο μικρότερο το ενυδρείο τόσο δυσκολότερες οι ισορροπίες δεν το πίστευα. Τώρα έχω αρχίσει και το πιστεύω. Για να μπορέσω να ελέγξω την ποσότητα ταΐσματος πήρα μια αυτόματη ταΐστρα για να σιγουρευτώ ότι το χεράκι μου και της κοράκλας δεν είναι "βαρύ". Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν βαρύ, τουλάχιστον σε σχέση με την μέγιστη δόση που δίνει η ταΐστρα. Παρόλα αυτά όταν η ταΐστρα μπει στην ελάχιστη δόση και μετά από 3-4 μέρες δεν πέφτει τίποτα μέσα γιατί η τροφή κολλάει από την υγρασία μάλλον. Οπότε αναγκαστικά την γυρνάς στη μέγιστη δόση και η ποσότητα που πέφτει φαίνεται να είναι μια χαρά.
Για να αυξηθεί η ποσότητα του νερού φίλε, θα πρέπει πρώτα να μου βρεις ένα καλό δικηγόρο.(Δυστυχώς η δική μου δεν υπέγραψε το προγαμιαίο συμφωνητικό που είχεις ποστάρει)
Δε ξέρω αλλά πιστεύω ότι με 4 guppies, έναν pleco και 2-3 ramshorn δεν είναι τόσο μεγάλο το φορτίο.

Αλλάξαμε και τον βυθό και βάλαμε χαλαζιακή μαύρη στο 1mm περίπου. Μια χαρά δείχνει, αν και είχε κάποια προβλήματα στην αρχή. Παρά το βράσιμο και τα περίπου 20 χέρια ξέβγαλμα, εξακολούθησε να βγάζει μια μαυρίλα στην επιφάνεια για 1-2 μέρες, τώρα φαίνεται να έχει ηρεμήσει το σύστημα. Μιας και το θυμήθηκα να πω ότι μαζί με την αλλαγή του βυθού χρησιμοποίησα και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για σιγουριά, το οποίο θεωρητικά θα μείωνε και τα νιτρικά... Είναι μύθος, είναι μύθος το δασύτριχό μου στήθος...
Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να ρίξω ένα καλό καθάρισμα στο φιλτροκούτι μπας και από εκεί συμβαίνει τίποτα. Απλά επειδή με το που άλλαξα τον βυθό παρουσιάστηκε αμμωνία 0,25 για μια μέρα, θέλω να ηρεμήσουν τα πράγματα και να καθαρίσω το φίλτρο την άλλη εβδομάδα.

Τέλος τα guppies δεν λένε να γεννήσουν με τίποτα. Η μία θηλυκιά νομίζω εδώ και ένα μήνα ότι θα εκραγεί, αλλά τίποτα. Πάει πουθενά το μυαλό σας?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pleco1.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  84,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pleco2.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  45,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  apitests.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  16,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02902 seconds with 12 queries