Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 05-07-13, 19:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το youtube ειναι οντως γεματο με τετοια videos. Αυτο που εχω καταλαβει, ομως, ως μελος σε δυο αγγλοφωνα forums, ειναι οτι ειμαστε πολυ μπροστα σε γνωσεις και επιπεδο.

Το οτι ανεβαζει καποιος ενα video, δεν το κανει ειδικο σιγουρα. Δεν θελει και ιδιαιτερες γνωσεις για να καταλαβεις καποιος οτι δεν χωραει ενα ψαρι 30 εκατοστων σε ενα 100αρι ενυδρειο. Με την ιδια λογικη, θα ζουσαμε σε ασανσερ. Αφου χωραμε, τι θελουμε περισσοτερο χωρο? Λιγο ενδιαφερον για τα πλασματα που φιλοξενουμε χρειαζεται και ειναι ευκολο να αντιληφθει καποιος τι απαιτησεις σε χωρο χρειαζεται το καθε ψαρι.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεσαι ουτε αλλο ειδους pleco, οπως σκεφτεσαι. Δεν θα γεμισεις αλγες χωρις τετοια ψαρια, αν εχεις σωστες ρουτινες. Την ιδια αποψη με εσενα ειχα, αλλα τελικα οταν χαρισα τον pleco μου, καταλαβα οτι δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρειται το πολυ ομορφο αυτο ειδος.


Παράθεση:
Ψάχνοντας για το πρόβλημα των νιτρικών, αλλαγών νερού κλπ κλπ έπεσα πάνω σε αυτό το site που φαίνεται να έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα εργαλεία και για τον υπολογισμό της ιχθυοφόρτισης του ενυδρείου και υπολογισμό συχνότητας αλλαγών νερού σε συνάρτηση με επιπτώσεις στις μετρήσεις και διάφορα ενδιαφέροντα άρθρα.
Υπαρχει και αυτο το site, αν και κανενα δεν θα μπορουσε να αποτυπωσει τις συνθηκες που επικρατουν σε καθε ενυδρειο, κατα τη γνωμη μου. Σε καθε περιπτωση, οι ρουτινες προσδιοριζονται συμφωνα με το αποτελεσμα τους. Αν εχεις υψηλα νιτρικα, πρεπει να κανεις μεγαλυτερες ή πιο συχνες αλλαγες νερου, ή να ταϊζεις λιγοτερο για καποιο διαστημα. Χωρις παρατηρηση, συμπερασμα δεν θα βγαλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries