Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-08-11, 00:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Question τροποι καταπολεμησης καφε αλγης...

διαβαζοντας εδω μεσα οσα threads μπορεσα να βρω σχετικα με την καφε αλγη και τα υπομνηματα,φαινεται οτι οι περισσοτερες αποψεις συγκλινουν στο οτι συνηθως φευγει απο μονη της... δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο,αφου αν δεν αντιμετωπιστει αυτο που την προκαλεσε ποιος λεει οτι δε θα ξαναβγει?

λογω προβληματων που υπηρχανε στα φυτα μου-εχινοδοροι ανουμπιες και java fern-κιτρινισμα/σαπισμα και τρυπες στα φυλλα,αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω καλιο και σιδηρο της seachem.χρησιμοποιησα την αναλογη δοσολογια για 15 μερες.οχι καθε μερα αλλα καθε δυο μερες.
βοηθησανε πολυ και νομιζω τα προβληματα μειωθηκανε παρα πολυ.
το θεμα ειναι οτι αυτη η ανισοροπια(υπαρχει μονο diy co2)πρεπει να οδηγησε σε αυξηση της καφε αλγης.τουλαχιστον νομιζω εγω οτι αυτο εφταιξεδεν ξερω αν οντως ισχυει κατι τετοιο.

το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα για να τη μειωσουμε αποτελεσματικα?
δεν ψηνομαι πολυ να χρησιμοποιησω αλγοφαγα,αν και χρειαζομαι μερικα(δεν εχω κανενα πλεον)και σκεφτομαι για οτο καποια στιγμη.
σκεφτομαι ομως να προχωρησω σε αγορα φιαλης co2.θα ειναι σωστη αγορα να κανω τωρα η μπορω να περιμενω προς το παρον? θελω να πω θα λυθει το προβλημα με τις αλγες ετσι η απλα θα εχω κανει εξοδο που μπορω να αποφυγω προς το παρον καπως αλλιως?δυστυχως δεν εχω τεστ για φωσφορικα διοξειδιο κλπ ακομα δυστηχως
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries