Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-11-10, 00:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή Τα γραφεία του συλλόγου πάνε για κλείσιμο.

Κάποτε μία παρέα ανθρώπων, που έψαξε λίγο παραπάνω αυτό που γούσταρε, έφτιαξε ένα σύλλογο με σκοπό να βοηθήσει όσους θέλουν να διατηρούν υδρόβιους οργανισμούς με αξιοπρέπεια, αλλά και να προχωρήσει αυτό το «χόμπι» ένα επίπεδο παραπέρα. Και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό. Φτιάχτηκε και το πρώτο φόρουμ (ανεξάρτητο του συλλόγου), ώστε η διάδοση της γνώσης να είναι πιο εύκολη, αυτό εδώ που μιλάμε, και αργότερα εμφανίστηκαν και άλλα.

Παρόλο που κανείς δε με υποχρέωσε, πέρα από το φιλότιμό μου, ένιωσα την ανάγκη να γραφτώ σε αυτό το σύλλογο και να ενισχύσω αυτούς τους ανθρώπους να συνεχίσουν τη δράση τους. Να στηρίξω όλους όσοι είναι πρόθυμοι να με πληροφορήσουν και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω τους επόμενους.

Πάει ένας μήνας και δυστυχώς έπεσα στη χειρότερη ίσως στιγμή του συλλόγου. Στη φάση που αυτοί που τον στηρίζουν είναι ελάχιστοι και για να βγουν τα έξοδα πληρώνουν από την τσέπη τους και τα γραφεία του συλλόγου είναι ένα βήμα πριν το κλείσιμο.

Αν δεν είμαι το νεώτερο μέλος του συλλόγου σίγουρα είμαι ένας από αυτούς που γράφτηκαν τελευταίοι. Όμως, όντας μέλος είμαι ένα κομμάτι αυτού και δεν μπορώ να μην κάνω έκκληση για βοήθεια προς όλους όσοι πιστεύουν ότι έχουν κερδίσει και το ελάχιστο από την ύπαρξη του συλλόγου αυτού. Από τη μείωση των τιμών των καταστημάτων τα τελευταία χρόνια και την παραμικρή πληροφορία μέχρι τα εξειδικευμένα σεμινάρια και τη βοήθεια στη διάσωση ψαριών προς εξαφάνιση.

Ένας σύλλογος είναι τόσο δυνατός όσο τα μέλη του και η παραμικρή βοήθεια αυτή τη στιγμή είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Όλοι μπορούμε να είμαστε παρόντες στις συναντήσεις, έστω και όχι κάθε εβδομάδα. Όλοι μπορούμε να δίνουμε την αστεία ετήσια συνδρομή. Όλοι έχουμε γνώμη στη βελτίωση της λειτουργίας του. Ένας σύλλογος δεν είναι κλειστό club, αλλά ανήκει σε όλα τα μέλη του.

Σε λίγες μέρες στο σύλλογο γίνονται εκλογές και αν μέχρι τότε δεν έχει αλλάξει κάτι τα γραφεία του συλλόγου θα κλείσουν, κάτι το οποίο θα είναι τεράστιο πισωγύρισμα, αλλά δε γίνεται αλλιώς. Έχω μιλήσει αυτό το μήνα με άλλα παιδιά του συλλόγου και παραβρέθηκα την περασμένη εβδομάδα στη συνεδρίαση του Δ.Σ. και, παρόλο που κανείς δεν το θέλει, εάν τα πράγματα παραμείνουν ως έχουν δεν υπάρχει λύση πέρα του λουκέτου των γραφείων. Μπαίνουν νοίκια από τις τσέπες ανθρώπων που δεν είναι υποχρεωμένοι και το κάνουν για όλους μας.


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ να κάνουν τη βόλτα τους από το σύλλογο στις επόμενες συναντήσεις και να βοηθήσουν όπως μπορεί ο κάθε ένας, κυρίως όμως με την εγγραφή τους και παίρνοντας τα περιοδικά του συλλόγου, τα οποία περιέχουν πολύ αξιόλογη ύλη.


Και κλείνοντας να παρακαλέσω να μην αρχίσει η μουρμούρα για το τις πταίει, αλλά να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε γιατί όλοι μας έχουμε μόνο να κερδίσουμε. Τα πιο παλιά μέλη ήδη οργανώνουν τις επόμενες δράσεις του συλλόγου και θα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά οι υποχρεώσεις τρέχουν και «αύριο» ίσως να είναι πολύ αργά.

Ευχαριστώ πολύ,
Στέλιος (ένα απλό μέλος που νοιάζεται)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01846 seconds with 11 queries