Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 11-08-08, 21:25
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά.
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας αντίστροφης όσμωσης.
Έχω διαβάσει πιστεύω όλα όσα έχουν γραφτεί για "αντίστροφη όσμωση" στο GAB.Έχω όμως μερικές ερωτήσεις και θα ήθελα να με διαφωτίσετε περί του θέματος.
Αρχικά θέλω να μου προτείνεται μια αντίστροφη όσμωση που να μην ξεπερνά τα 100-120 ευρώ και να μην πρέπει να την παραγγείλω από διαδύκτιο. Σου απάντησε ο Nikman
Πρέπει αναγκαστικά να την έχω πάντα συνδεδεμλενη με την βρύση?Δεν γίνεται όποτε την χρειάζομαι να την βάζω στην βρύση και να παίρνω το νερό που θέλω? Σου απάντησαν και οι 2 (η μια απάντηση συμπληρώνει την άλλη)
Επειδή τα ενυδρεία για τα οποία προορίζεται είναι γλυκού νερού δεν ψάχνω όσμωση με DI σωστά...? Σωστά , δεν είναι απαραίτητη Επίσης Κh-Gh είναι μη μετρήσιμα με υγρά τεστ και μετρήσιμα με ΤDS meter...άρα υποθέτω ότι θα πρέπει να προμηθευτώ ένα για βλέπω σε τι κατάσταση είναι τα φίλτρα.Σε ποια τιμή κυμαίνεται περίπου? ΙΜΟ πρέπει να πάρεις ένα , τιμούλα περίπου στα 30 (υπάρχουν φθηνότερα και ακριβότερα)
Τα ψάρια που ζουν στα ενυδρεία στα οποία θα χρησιμοποιηθεί η αντίστροφη όσμωση θέλουν και χαμηλό ph εκτός από χαμηλές σκληρότητες.(Ξέρω ότι όταν το kh είναι μηδενικό το ph είναι ευμετάβλητο αλλά τι μπορώ να κάνω για να το έχω κάτω από 7 (εκτός από μπουκάλα CO2)...? Καλύτερα να σου απαντήσουν οι "Γλυκοί"
Με τις αλλαγές φίλτρων τι γίνεται και κάθε πότε θα πρέπει να τα αλλάζω?Είναι ακριβά? Ανα 6μηνο να τα υπολογίζεις. Το φθηνότερο σετ που βρήκα (Αλα Tricky) ήταν περίπου στα 10 ευρώ το σετ (2 πρόφιλτρα + ανθρακα)
Σε αυτήν την φάση που την χρειάζομαι θα χρησιμοποιώ maximum 30 λίτρα νερού την βδομάδα...
Το βρώμικο νερό θα μπορώ να το χρησιμοποιώ σε ενυδρείο με σαλιγκάρια που θέλουν αυξημένες σκληρότητες ? Δεν γνωρίζω αλλα αν δεν κάνει υπάρχουν άλλες 1000 χρήσεις (πότισμα , τουαλέτα κτλ κτλ)

Ευχαριστώ που το διαβάσατε...
Ελπίζω να καλύφθηκες πλέον , εκτός βέβαια απο το ph!!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries