Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 19-04-10, 23:04
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Teodor72 δεν κατάλαβα καλά. Η πέτρα σαν πέτρα δεν δείχνει φυσική ή όπως στήθηκαν, παρά του ότι κουμπώσαν μεταξύ τους;

"Για τα φυτά, γενικά μου άρεσε το στήσιμο τους, αν και δεν τα πάω καλά με τις ανουμπιες. Πάντα γέμιζαν αλγες."

- Γι αυτό έβαλα και τα σαλιγγάρια...

"Καλή συνέχεια και προσεχε τον αριθμό των ψαριών σου. Μην βάλεις πολλά..."

- Να βάλω όσα εσύ; Μόνο εσύ ξέρεις ότι έχεις μέσα ψάρια! Μόνο φυτά! Με το ψαροντούφεκο και με το μικροσκόπιο βρε τα ψάχνεις....
(Ξέρεις ότι κάνω πλάκα! Το δικό σου στύλ εξάλλου είναι διαφορετικό!)

Βάζω συνειδητά περισσότερα γι αυτό διαλέχτηκαν και με τον τρόπο που τρέφονται (παρόμοια διατροφή) και που συμπεριφέρονται (από τα πιο ήρεμα) αλλά και που/πως φωλιάζουν. Κάπου το γράφει ο Γιάννης. Γι αυτό άλλωστε θα προστεθεί και το άλλο φίλτρο έχοντας μια κυκλοφορία συνολικά 3.150λ/ώρα στα 200; καθαρά. +15 φορές τον όγκο του! Υπερβολικός; Μπορεί, αλλά συνειδητά! Και μέσα πολλά λίτρα substrat pro...
Ίσως πάλι κάνω λάθος! Ο λόγος που κάνω την παρουσίαση είναι όχι να καυχηθώ! Να μοιραστώ με τα ψαροφιλαράκια μου τη χαρά μου, να τους πω τη σκέψη μου, να τους δείξω την υλοποίηση με τους πειραματισμούς μου και να διορθώσω τα λάθη μου!



Επί τη ευκαιρία in the pond ξέχασα να πω πως δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Απλά σου έγραψα το συλλογισμό μου πρίν και κατά τη διάρκεια του στησίματος. Δηλαδή ότι λίγα πράγματα μπήκαν τυχαία, ακόμα και εάν αυτά τελικά ήταν λάθος επιλογή! Είμαστε ανοιχτοί σε όλα! Ειδικά εμείς που γνωρίζουμε τις καλλιτεχνικές μας... "αναπηρίες" !

Bokostas και εγώ με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα το στήσιμο. Μόλις τελείωσε, πριν μπει η άμμος, μου φάνηκε εντελώς χαώδης το κενό ανάμεσά τους. Σαν τα δόντια μου ένα πράμα! Είπα να βάλω μια δυό αραιά να καλύπτουν το κενό. Στη συνέχεια έβαλα την άμμο. Ήρθε ο Κλεόβουλος και λέει "χρειάζεσαι πέτρες". Τότε μπήκε και ο "λαιμός" και πήραν ύψος τα βουναλάκια. Άλλωστε δικά του ψάρια θα είχε μέσα και είχε κάθε δικαίωμα να με συμβουλέψει, ειδικά όταν διαθέτει και τη συγκεκριμένη πείρα/γνώσεις στο αντικείμενο!
Εάν το υλοποίησα σωστα αυτό είναι άλλο θέμα...


Και να μη ξεχάσω!!!!
Ευχαριστώ επίσης τον nikosm1 που και εδώ έχει συνδράμει με το ένα (τη γκρί) εκ των 2 τσουβαλιών άμμου που χρησιμοποίησα!
Άμα είναι να έρχονται σπίτι μου σκανδιναβές Νίκο, δε με χαλάει η διαφήμηση του ΕΟΤ του 1970!

Θα το βγάλω το μπλέ! Με φάγατε!!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 11 queries