Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 19-04-10, 17:05
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, να πω και εγώ την κακία μου τώρα

- Καμία κακία! Δημιουργικό διάλογο κάνουμε!

Διαφωνώ λιγάκι με το στήσημο της πέτρας. Με παραπέμπει περισσότερο σε ένα τροπικό ύφαλο, παρά σε aquascape μιας λίμνης, ειδικότερα αφού υπάρχουν και οι φεγγαρόπετρες. Είχα και εγώ στο παρελθόν κάπως έτσι στημένο το ενυδρείο, αλλά μόλις τώρα έχω καταλάβει πως λαμβάνει χώρα ο διαχωρισμός δύο χαρεμιών (αρσενικών) ιδίου είδους, όταν οι πέτρες είναι στοιβαγμένες σε δύο ξεχωριστές θέσεις, αφήνοντας κενό χώρο στο ενδιάμεσο τους.

- Η υιοθέτηση της φεγγαρόπετρας έγινε συνειδητά γνωρίζοντας πως στη malawi δεν υπάρχουν τέτοιες πέτρες αλλά λεία κοτρώνια αγκονάρια και αντίστοιχοι βράχοι. Αυτού του είδους τα πετρώματα παρέχουν λιγότερα καταφύγια ανά τμ. Θέλοντας να προσθέσω "καταφύγια" στον περιορισμένο μου χώρο, rio240, έβαλα τις φεγγαρόπετρες για να μπορέσω να φιλοξενήσω περισσότερα ψάρια. Στην κάτοψή του είναι 2 στοιβες μια μικρότερη σε ύψος και διάμετρο, η αριστερή, και μια μεγαλύτερη.
Μεταξύ τους εννώνονται με ένα "λαιμό" που αφήνει μπροστά του ένα ξέφωτο περίπου μια πιθαμή. Ο λόγος είναι ακριβώς για να εξοικονομήσω φωλιές. Διαφορετικά, εάν είχα στη διάθεσή μου ένα 600άρι θα το έκανα ή όλο τον βυθό με κοτρώνια σπαρμένα ή ακριβώς τις 2 στοίβες που λές.


Μπερδεύει ακόμα περισσότερο η σχεδόν συμμετρική τοποθέτηση των φυτών πάνω στις πέτρες.

- Προσπάθησα να τα τοποθετήσω (της ανούμπιες) σαν όρια. Προσπάθησα να τα βάλω και σε άλλα σημεία αλλά χαράμιζα τις "καλές" τρύπες. Εκεί έκατσαν σε τυφλές τρύπες εκεί που είναι, περισσότερο τυχαία παρά προγραμματισμένα.

Θα προτιμούσα επίσης αν τοποθετούνταν τα φυτά πιο φυσικά, πιο κοντά στις άκριες (δεξιά και αριστερά) του ενυδρείου, αφίνοντας και πάλι εντελώς γυμνές τις πέτρες στο κέντρο.

- Αυτό ομολογουμένως δεν το σκέφτηκα αλλά ακούγεται καλό, εάν τελικά η ιδέα της "οριοθέτησης" δεν ευσταθεί....

Εύχομαι να με συγχωρήσετε.

- Είπαμε όλα καλά!

Συμφωνώ και εγώ ότι το γαλάζιο φόντο ενισχύει την εικόνα του θαλασσινού.

- Θα φύγει λοιπόν! Ο κύβος ερρίφθη!

Στο ενυδρείο μου τυγχάνει να έχω ακριβώς την ίδια σύνθεση εκτός τα Melanochromis "maingano". Στη θέση τους έχω Demassoni. Δεν θα συναντήσεις κανένα απολύτως πρόβλημα υβριδισμού.

- Στα ίδια "κυβικά"; Τα Demassoni είναι πιο επιθετικά...



....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01723 seconds with 11 queries