Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 22-10-11, 23:31
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
επανέρχομαι,
ειναι πλεον 14+ μηνων 16+ εκατοστά θρεφτάρια αλλά χρώμα ούτε ίχνος
Το ιδιο (πρόβλημα) εχει και ο ξάδερφος μου στην Λευκωσία Κυπρου
γεια και απο μενα γιαννη ! ολα τα χρυσοψαρα μου ειναι απο λιμνη που εχει ενας φιλος μου. η λιμνη αυτη εχει κατασκευστει το 1997 με ψαρια που αγορασε απο μαγαζι. απο τοτε μεχρι και σημερα δεν αγορασε ψαρια περα απο κοι.
τα ψαρια μου ειναι γεννημα θρεμα αυτης της λιμνης με αποτελεσμα σε χρωματισμους να μην εχουν καμια σχεση με τα χρυσοψαρα που βλεπουμε σε μαγαζια. ολα τα χρωματα ειναι βαθια και βελουδινα!!! τα κιτρινα εχουν βαθει κιτρινο τα κοκκινα βαθια κοκκινα τα μαυρα το ιδιο! αλλα και οι αντοχες τους ειναι μεγαλεις διαφορας! και το λεω αυτο γιατι το veiltail μου αλλα και τα shubunkins που ειχα και γεννα, δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα ενα comets η ενα commons! αντεξαν παγωνιες και χιονια και παρακλω πολυ σε ποιο ψηλο επιπεδο της λιμνης!!!
ολες οι γεννες μου (που δεν ειναι και πολλες) δεν εχουν διαφορες στα χρωματα τους απο ενα μεγαλο! απλος μεγαλονουν τα μπαλωματα τους. ενα sarasa εφτασε το μπαλωμα του να καλυψει το μισο σωμα! και ενα νεογεννητο shubukins δεν αλλαξε καθολου! και τα μαυρα μου χρυσοψαρα ειτε με μικρες ειτε μεγαλες ουρες εχουν παραμεινει μαυρα! η καλυτερα πρασινιζουν λιγο στον ηλιο! μην ξεχνας οτι οι προγονοι τους ηταν ετσι! και ειναι φυσικο να εχουμε και γονους που μιαζουν τους προγονους τους! ακομα εχω διαπιστωσει οτι λογο φυσικης ζωης που τους χαριζουμε μεσα σε λιμνες, με αμεση ηλιοφανεια, με τις αλλαγες των εποχων που αμεσα αντιλαμβανοντε, με τα καιρικα φενομενα που χτυπαν πρωτα αυτα και μετα εμας, με την τροφη και δε λεω για την τροφη που τους δινουμε αλλα για τις αλγες,τα εντομα, βλασταρια απο νεα φυτα και ολα αυτα, κανουν τα ενστικτα τους να τεινουν προς τα προγονικα τους ενστικτα! αρα και οι αναγκες τους να προσαρμοστουν χρωματηκα σε αυτο που ζουν ειναι μεγαλη! αρα ξαναγυριζουν πισω στο χρονο και μεταμορφονωντε! ισως γιαυτο να αγαπησα παρα πολυ και τα χρυσοψαρα και ειδικα τα χρυσοψαρα των λιμνων!!!
και το αγαπημενου μου χρωμα το μαυρο! η καλυτερα το πολυ βαθυ πρασινο! γιατι βαθυ πρασινο ειναι, οχι μαυρο! και θα τα κρατω αυτα τα χρυσοψαρα σαν θησαυρο! ο λογος ειναι γιατι μου δωσαν μια γεννα πολυ καλη! κοκκινα με μαυρα πτερυγια και ουρες, μαυρα με με ενα κοκκινο μπαλομα στο κεφαλι, κοκκινο με μαυρη ραχη, γκρι με μεγαλες ουρες και πολλα αλλα σχεδια με κυριαρχο το μαυρο!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01908 seconds with 11 queries