Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 19-11-07, 22:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Περασαν σχεδον 15 μερες απο την στιγμη που τα φυτα μου παρουσιασαν συμπτωματα ελλειψης καλιου. Σε αυτο το διαστημα προσθετω καθημερινα: 1ml potassium και 1ml iron της seachem καθως και 1ml trace Ocean nutrition. Φωτοπεριοδος 11ωρες. Περασε ενα διαστημα που το reineckii και η difformis εγιναν χαλια, με τα φυλλα τους να κατσαρωνουν, νεκρωνονται και να αιωρουνται στο ενυδρειο φραζοντας το φιλτρο καθε 2-3 μερες. Εμφανιστηκε λιγη τριχοειδης αλγη στα ανωτατα σημεια των φυτων καθως και πρασινη spot στα τζαμια. Αυτη τη στιγμη τα πραγματα βαινουν προς το καλυτερο και οι καρδιες των φυτων παραγουν υγιη φυλλα. Η αλγη εχει αρχισει να υποχωρει. Το προβλημα μου ειναι οτι τα παλια φυλλα συνεχιζουν να αποχωριζονται απο τα φυτα και να μου χαλουν την εικονα του ενυδρειου και να μου φραζουν συχνα τα φιλτρα. Σκεφτομαι να ξεπατωσω τα 2 αυτα φυτα εντελως, να αφαιρεσω με ενα ψαλιδακι τα αρρωστα φυλλα και αφου κοψω τους μεγαλυτερους βλαστους να τα ξαναφυτεψω στην θεση των μητρικων φυτων. Θα κανω σωστα η ειναι καλυτερα να κλαδεψω τα μητρικα φυτα και να τα αφησω να ξαναγινουν ; Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01351 seconds with 11 queries