Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 23-08-11, 16:10
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παιδιά θα πω κι εγώ κάτι γενικό και όχι για κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί, που όλοι πρέπει να το έχουμε στο βάθος του μυαλού μας. Μου αρέσει και πρέπει να στηρίζω την τοπική αγορά αλλά από την άλλη δεν υπάρχουν L7 για πέταμα. Να λοιπόν τι κάνω εγώ γενικά. Κατ' αρχήν ξέρω τι θέλω να πάρω, κάνω μιά έρευνα για τις τιμές που παίζουν στο internet και μετά κάνω επίσκεψη στα τοπικά μαγαζιά. Αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη, προτιμώ να το αγοράσω από το τοπικό μαγαζί γιατί έτσι κάποια από τα χρήματα που θα δώσω θα γυρίσουν με κάποιον τρόπο σε μένα, αν η διαφορά είναι μεγάλη του το λέω ότι δηλ το συγκεκριμένο μπιχλιμπίδι το έχω βρει τόσο, αν κατεβάσει την τιμή όλα καλά αν όχι τότε ψωνίζω από internet. Για παράδειγμα όπου κι αν ρώτησα για το ενυδρείο που αγόρασα η χαμηλότερη τιμή ήταν 600 ευρουλάκια + μεταφορικά. Το πήρα από Πάτρα 620 τελική και μάλιστα μου είπε ότι είχε την δυνατότητα να του τα δώσω μισά μισά, αλλά όταν μια αεραντλία την βρίσκω στο net 33 ευρώ και στην Πάτρα όλοι μου λένε από 55 έως κι 79 για την ίδια, θα προτιμήσω net.

Σε γενικές γραμμές φροντίζω να ψωνίζω από την τοπική αγορά όσο αυτό δεν κάνει ζημιά ή τουλάχιστον μεγάλη ζημιά στην τσέπη μου.

Υπάρχει όμως και ο αντίποδας πχ: Σήμερα μπήκε ένας Πονηρόμπαρμπας στο μαγαζί μου και ζήτησε πληροφορίες για κάποιο από τα Ελικοπτεράκια που έχω. Με τα πολλά αυτό που του άρεσε έκανε 150 ευρώ και του έδινα και δώρο 2 ακόμη μπαταρίες αξίας 20 ευρώ, ένα σετ blades αξίας 12 ευρώ και 8 αλκαλικές ΑΑ για το R/C αξίας 6 ευρώ. Αφού με παρακάλεσε να του κάνω καλύτερη τιμή και να πάρει και τα δώρα του είπα ότι καλύτερο μπορούσα 140 €. Βγάζει λοιπόν ο τύπος 120 € και μου τ' ακουμπάει στο ταμείο, με περίσσια μαγκιά και μου λέει το Θεϊκό "Φίλε αυτά θα πάρεις γιατί το ελικοπτεράκι το έχω δει αλλού και μου το αφήνουν 120."
Του εξήγησα ευγενικά ότι αυτό που λέει δεν γίνεται μιας κι εγώ κάνω εισαγωγή τη συγκεκριμένη μάρκα, αλλά ακόμα κι αν μπορούσα να του το αφήσω 120, δεν θα το έκανα γιατί δεν μου άρεσε ο τρόπος του. Μάζεψα λοιπόν τα χρήματα που μου πέταξε στο ταμείο, τα δίπλωσα ωραία ωραία και τον έστειλα να κάνει τον πονηρό αλλού. Μετά από 1 ώρα περίπου ξαναήρθε και μου είπε οκ θα το πάρει αλλά θέλει πρώτα να το πετάξει ο ίδιος.
Του είπα να κάτσει και πήρα το ελικοπτεράκι, έβαλα φορτισμένη μπαταρία το σήκωσα και του έκανα "αιώρηση" μέσα στο μαγαζί. Άφωνος ο Μπάρμπας. Πάω να το βάλω στο κουτί του και μου λέει, εγώ δεν θα το πετάξω?????

Αφού το αγοράσετε, πηγαίνετε στο σπίτι σας και πετάξτε εκεί του είπα, εγώ το σήκωσα να δείτε ότι δουλεύει. Τώρα εσείς που δεν το έχετε ξανακάνει, αφού το αγοράσετε μπορείτε να το κάνετε ότι θέλετε.

πληρώνει λοιπόν με μαγκιά, παίρνει ο πιλότος το χειριστήριο, κουμπώνει και την μπαταρία, τραβάει τέρμα το στικ του γκαζιού,ΤΑΒΑΝΙ το ελικόπτερο να σβουρίζει σαν δαιμονισμένο. Αφού το έκανε πουτ@να, έσπασε και μια λάμπα φθορισμού, μάζεψε ότι έμεινε από το στροφείο, πήρε και το ελικοπτεράκι το έβαλε στο κουτί του και όπου φύγει φύγει. Η κόρη μου είναι 7 χρονών και ήταν μπροστά στο περιστατικό, τρόμαξα να την κάνω να πάψει να γελάει.

Με αυτό θέλω να πω ότι καμιά φορά πρέπει να βλέπουμε και την δικιά μας την συμπεριφορά πριν χαρακτηρίσουμε κάποιον "κακό επαγγελματία".

Ελπίζω να μην κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01801 seconds with 11 queries