Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 14-11-09, 14:58
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το νέο μου "πλάνο" είναι
1. Αύξηση ανατάραξης // Πολυ βασικο, αυτο που σου ειπε και ο Αλεξανδρος σε παραπανω post, καλύτερα να γεμίζεις πιο συχνά την μπουκαλα παρα να μην εχεις ανατάραξη στην επιφάνεια
2. αλλάζω λίγο τις δοσολογίες του ΕΙ ώστε να έχω φωσφορικά > 1, και νιτρικά > 15 όλη το βδομάδα, όχι μόνο στο τέλος της. // Αυτο ειναι ενα πολυ βασικο της ΕΙ, και εγω την ειχα πατήσει ετσι και μαλλον ειναι μια ασαφια της όλης κατάστασης με την ΕΙ. Εγω παλια εφτιαχνα τις δόσεις ωστε στο τελος τησ εβδομαδας να εχω περιπου 15:1 Ν:P και απορούσα γιατι δεν πήγαιναν καλα τα φυτα, τωρα ειμαι σε μια φαση που ριχνω 8ppm N και 0.7ppm PO4 x3 φορες την εβδομάδα(εκει εχω βρει την ισορροπία) και το ενυδρείο γινετε αναψυκτικό μετά το αναμα των λαμπών και οι περισσότερες αλγες εχουν εξαφανιστεί (Το PO4 παιζει πολυυ μεγαλο ρολο στην πρόσληψη CO2, οποτε για τα παραπανω post το λεω, δεν πα ναχεις 40ppm co2, χωρις σωστή λίπανση και παλι θα εχεις προβλήματα)



Ερώτηση1: Έκανα ένα πείραμα χτες - έβαλα λίγους κόκκους χαλικιού καλυμένους από μαυρίλα σε οξυζενέ, και λίγους σε excel καθαρό.
Το οξυζενέ άφρισε αμέσως πάνω στη μαυρίλα.
Μετά 8 ώρες βλέπω μια ανεπαίσθητη διαφορά στους κόκους με το οξυζενέ - σαν να "άνοιξε"/πρασίνισε λίγο το χρώμα τους.
Στους κόκκους που μουλιάζουν στο excel καμμία διαφορά!
Τους έβαλα στο νερό τώρα, και θα παρατηρήσω για άλλο ένα 24ωρο, αλλά δεν θα έπρεπε κανονικά να έιχε κάνει κάποια ζημιά το excel;
// Το οξυζενέ κάνει τρελή δουλειά στην bbq απλά θέλει υπομονή με μικρές δόσεις πριν απο καθε αλλαγη νερου για να μην φτασει σε μεγαλη συγκέντρωση και μετα υπομονή και ξαναβαζεις την αλλη εβδομάδα παλι. Στην αρχη αρχιζει να αφρίζει πολυ και σταδιακά γίνετε κόκκινη μεχρι που πέφτει σε καποια φαση. Απλα αντιμετώπισε την bba οσο ειναι καιρος γιατι αν παρει τα πανω η μονη λυση πραγματικα ειναι να ξεστησεις το ενυδρείο σου..
.....
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01648 seconds with 11 queries