Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 13-11-09, 14:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

[QUOTE=aquaman;389038]1. Ενδιαφέρον - το θέμα του Ο2 δεν το σκέφτηκα. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έχω πρόβλημα στην ανάπτυξη των φυτών (και) λόγω έλλειψης O2 τη νύχτα, από τη χαμηλή ανατάραξη;
Για να καταλαβεις εγω την νυχτα δυσκολευομαι να κοιμηθω απο το θορυβο του νερου Η ανταλλαγη αεριων ειναι πολυ σημαντικη, οσο και το ιδιο το διοξειδιο το οποιο δημιουργει ομιχλη στο ενυδρειο μου.

2. Η διαφοροποίηση του Ph από 7 (όταν σβύνουν τα φώτα) σε 7.4 στη μέση της νύχτας, σε 7.2 στο άναμα του φωτιστικού θεωρείται ικανή να προκαλεί προβλήματα άλγης; Η διαφορα στο ΡΗ δεν σοκαρει μονο ψαρια αλλα και τα φυτα σε μικροτερο βαθμο βεβαια . Οι αλγες εχουν προσαρμοστει να εκμεταλλευονται την παραμικρη αδυναμια. Σε ωριμα ενυδρεια ο αντικτυπος ειναι μικρος (αλλα υπαρχει), αλλα σε νεα ενυδρεια η διαφορα μπορει να γινει εμφανης με αμφανιση αλγης.

3. Για τα σαλιγκάρια σε όξινα νερά δεν το ήξερα. Από ασβέστιο πρέπει να έχω αρκετό, γιατί έχω KH=11 (νερό βρύσης). Οπότε θα δοκιμάσω να πάω ακόμη πιό ψηλά με το διοξείδιο και θα παρακολουθώ τα apple...Τοτε εισαι ενταξει, οπως ειπε και ο Χοντρος, μην μπερδευεις το οξινο νερο με το μαλακο νερο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01770 seconds with 11 queries