Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 13-11-09, 14:38
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου αποψη ειναι σταθερα υψηλο CO2 και καλη αναταραξη μερα-νυχτα, και καλη κυκλοφορια.
Και τα 2 ειναι απαραιτητα για τα φυτα (CO2,O2). Η αυξομειωση του ΡΗ απο μονη της ειναι αιτια για αλγες.
ΟΚ, εχω καποια διαφυγη CO2 ...και λοιπον; απλα γεμιζω την μπουκαλα πιο συχνα.Εχω δει μποστανια με ακινητη επιφανεια γεματη φιλμ , γιατι φοβουνται οι ιδιοκτητες μην χασουν CO2, καιρος να σταματησει αυτη η αποψη για τα φυτεμενα ,δεν νομιζετε;

Οσο για το Apple snail, υπερβολες. Μην ξεχνας οτι προερχονται απο την περιοχη του Αμαζονιου και εχουν βρεθει ακομα και σε πολυ οξινα νερα, σε μεγαλο μαλιστα μεγεθος και χωρις δυσμορφια στο κελυφος. Με λιγο equilibrium σε καθε αλλαγη νερου θα παιρνει το ασβεστιο που χρειαζεται (μαζι και τα φυτα).
1. Ενδιαφέρον - το θέμα του Ο2 δεν το σκέφτηκα. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έχω πρόβλημα στην ανάπτυξη των φυτών (και) λόγω έλλειψης O2 τη νύχτα, από τη χαμηλή ανατάραξη;

2. Η διαφοροποίηση του Ph από 7 (όταν σβύνουν τα φώτα) σε 7.4 στη μέση της νύχτας, σε 7.2 στο άναμα του φωτιστικού θεωρείται ικανή να προκαλεί προβλήματα άλγης;

3. Για τα σαλιγκάρια σε όξινα νερά δεν το ήξερα. Από ασβέστιο πρέπει να έχω αρκετό, γιατί έχω KH=11 (νερό βρύσης). Οπότε θα δοκιμάσω να πάω ακόμη πιό ψηλά με το διοξείδιο και θα παρακολουθώ τα apple...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ξεχασα να σου πω οτι δεν μετραω πια...μονο τις σκληροτητες τσεκαρω καμια φορα. Ξερω ομως οτι εχω σταθερα ΝΟ3>17 και ΡΟ4>1
Εκεί θέλω να φτάσω κι εγώ...Ευχαριστώ και για τις μετρήσεις-δείγματα!.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 13-11-09 στις 14:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries