Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 13-11-09, 14:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η παροχή CO2 ήταν σταθερή, το pH τη νύχτα θα έπρεπε να πέφτει, καθώς τα φυτά δεν προσλαμβάνουν CO2 αλλά παράγουν (αναπνοή).. Το τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου, έχει να κάνει με την ποσότητα που διοχετεύεις, την ποσότητα που καταναλώνεται, αλλά και την ποσότητα που χάνεται στην ατμόσφαιρα (μήπως να μείωνες λίγο την ανατάραξη?)..

Εγώ πάντως το σχόλιο περί προσοχής τη νύχτα το έκανα αναφερόμενος στην περίπτωση υψηλής δοσολογίας CO2 (για μεγάλες περιεκτικότητες, της τάξης του 50 και 60ppm), όπου αν η παροχή δεν κλείνει το βράδυ, θέλει πολύ προσοχή, για να μήν ξεφύγει σε ακόμη μεγαλύτερα νούμερα η περιεκτικότητα, και βρούμε την άλλη μέρα τα ψαράκια μας ανάσκελα..
χμμμ... νόμιζα (από το applesnail.net π.χ.) ότι το κέλυφος "διαλύεται" σε όξινο νερό (ph<7). Δεν ισχύει;

Την ανατάραξη του νερού την έχω στο ελάχιστο προς το παρόν.

Βασικά έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο Ph-μετρο που περιμένω, γιατί λογικά θα έχει μεγαλύτερη ακρίβεια από τα υγρά τεστ, μπας και το διοξείδιό μου είναι χαμηλότερο απ'ότι νομίζω..., και θα δω και τι θα κάνει η άλγη με οξυζενέ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries