Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 25-03-15, 01:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γιατι λιγο μπερδευτηκα, διαβαζοντας και αυτο το θεμα σου.

Το νερο του ενυδρειου απ' οτι καταλαβα το παιρνεις απο οικιακο φιλτρο νερου. Συντηρηση γινεται κανονικα, οπως λες. Μετρησεις εχουμε απο βρυση με και χωρις φιλτρο? (απαντησες οσο εγραφα - οποτε ακυρο)

Τα σαλιγκαρια δυσκολα θα σου ανεβασαν τις σκληροτητες. Να τη μειωσουν μπορει, αλλα και αυτο θα συμβει με μεγαλυτερα σαλιγκαρια ή σε πολυ μεγαλυτερο αριθμο. Καπου αλλου το χανουμε. Σκεφτηκα αυτο με το αλατι που λες οτι εβαλες, αλλα παλι δε βγαινει κατι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345
μια απορια που εχω πολυ καιρο και ακομα δεν μου εχει "λυθει",ειναι τι επιπτωση εχουνε τα κελυφη των νεκρων σαλιγκαριων στο ενυδρειο οταν αυτα ειναι πολλα.
Εμπειρικα καθαρα, σε ενυδρειο 50 λιτρων που τρεχει γυρω στα 3 χρονια, με καμια 300αρια+ αδεια κελυφη μικρων σαλιγκαριων πανω και μεσα στο χαλικι, η διαφορα στο gh ειναι 1-2 μοναδες πιο κατω απο αυτο της βρυσης. Αν βαλουμε μεσα και τα ξυλα, ουδετερο χαλικι, οπως και οτι ειναι αρκετα ωριμο το ενυδρειο, το συμπερασμα μου ειναι οτι τα αδεια κελυφη σαλιγκαριων δεν επηρεαζουν και πολυ τις σκληροτητες.

Και επειδη εχω αρκετο καιρο να μετρησω σκληροτητες και εχω μια επιφυλαξη για το αν θυμαμαι καλα, με βαζεις το πρωι να κανω μετρησεις για να ειμαι πιο ακριβης και να βγαλουμε καλυτερο συμπερασμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01790 seconds with 11 queries