Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-11-14, 18:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις sera το περνώ από Ελλάδα 30€ οπότε έχουν 10-15€διάφορα αν Βαλής και τα μεφορικα...
Με τα προβληματακια που παρουςιαζη το διάβασα σε άλλο θέμα.συγνωμη που σε πριζω αλλά να το πάρω απ τιν αρχή!
Από ότι έχω διάβαση εδώ στο φόρουμ σε γενικές γραμμές ένα ενυδρείο πχ φυτεμένο Πρεπη να έχει αναταράξει με spray bar και να έχει και κάποια ροή-πίεση μέσα σωστά;;;εμένα τα φίλτρα μου έχουν ονομαστή ροή 600λ το κάθε ένα. (το εσωτερικό μου Φερνετε ποιο δυνατό)
Το ερώτημα είναι αν θα δούλεψη ο ριακτορας με τιν ροή που έχω,και μετά με το εσωτερικό θα Πρεπη ή να κανω αναταράξει ή να έχω ροή μέσα τα λέω σωστά;; Εκτός και αν προσθέσω ένα μικρό κυκλοφοριτη....σε αντίθεση αν έβαζα diffuser τα φίλτρα θα τα δούλευα οπος τωρα......δεν ξέρω τα έχω χάση...τι να κανω;;
Οταν έχουμε CO2 σε ένα ενυδρείο, η ανατάραξη αναγκάζει αρκετό να φεύγει στην ατμόσφαιρα, άρα το χάνουμε. Οταν έχουμε CO2 και τα φώτα ανάμενα δεν έχουμε ανάγκη από ανατάραξη, ειδικά όταν είναι πυκνοφυτεμένο, γιατί τα φυτά παίρνουν το διοξείδιο και βγάζουν οξυγόνο, με σβηστά τα φώτα όμως τη χρειαζόμαστε γιατί αλλιώς τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα από έλλειψη οξυγόνου, για αυτό κλείνουμε το διοξείδιο και βάζουμε αεραντλία ή ανατάραξη. Αν έχεις PH controler δεν χρειάζεται να κλείνεις το CO2 γιατί αναλαμβάνει αυτός να βάλει όσο CO2 έχει ρυθμιστεί. Μπορείς όμως και να έχεις μόνιμα μια μικρή ή όσο είναι απαραίτητη ανατάραξη ή αεραντλία έτσι ώστε να έχεις ισορροπία, μπορεί να χάνεις λίγο CO2 αλλά θα έχεις και οξυγόνωση, το ένα δεν αναιρεί το άλλο, με παρατήρηση μπορείς να βρεις τη χρυσή τομή, αν δεις πως τα ψάρια σου ανεβαίνουν στην επιφάνεια, μεγαλώνεις την οξυγόνωση, αν δεις με drop checker πως θες πιο πολύ CO2, δυναμώνεις το CO2 ή αντίστοιχα μειώνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02313 seconds with 11 queries