Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 31-08-06, 07:49
Το avatar του χρήστη tsdimitrios
tsdimitrios Ο χρήστης tsdimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

εχω και γω 7 lifalili εδω και τρεις μηνες. εχουν ξεχωρισει 2 με 3 ζευγαρια και μεχρι τωρα έχω δει να γεννανε αυγά πολλες φορές πανω στις πετρες, ειτε μπροστα οπου και φαινονται ειτε μεσα σε τρυπες οπου το καταλαβαινεις επιδη το ζευγαρι μπαινοβγαινει και ειναι ανησυχο. είναι πααααρα πολυ γονιμα. επίσης τρεις με τεσσερεις φορες βγηκαν και ψαρακια. τα ειδα ξαφνικα μπροστά μου και σοκαριστικα γιατι δεν το περιμενα. ειναι παρα πολλα τα μωρα οταν εκκολαυθούν, σαν σμηνος απο μικρά μιγακια (και ειναι παρα πολύ μικρα). οι γονεις ειναι πολυ προστατευτικοι και τρυφεροι. εντυπωσιατικα στο γεγονος που οταν καποιο μικρο απομακρινεται οι γονεις (ποτε ο ενας και ποτε η αλλη) το πιανουν με στο στομα και το φτυνουν στο κοπαδι παλι. το προβλημα ειναι με τα υπολοιπα ψαρια που καραδοκουν πιο περα για να ορμισουν. οι γονεις διωχνουν τους εισβολεις αλλα δεν μπορουν παντα. και ετσι τα μικρα σιγα σιγα φαγονονται. προσπαθησα να σωσω οσα μπορουσα καθε φορα (ειναι τοσο μικρα που απο την μικρη αποχη φευγουν απο τις τρυπες) αλλα στην γεννιστρα που τα αβαζα χανοταν μεσα σε μια νυχτα. και ο λογος? εφευγαν απο τις τρυπες τις γεννιστρας (τοσο ψυρες). οπου την τελευταια φορα, τυλιγοντας την γεννηστρα με ενα γυναικειο καλσον και σωζοντας καμια κατοσταρια, καταφερα σημερα να μεγαλωνω γυρω στα τριαντα. τα αφησα στην γεννηστρα κανενα μηνα, ταιζοντας τροφη σε πολυ ψιλη σκονη, εγιναν καποια χιλιοστα, κατοπιν τα εβαλα σε ενα ξεχωριστο 60αρι ενυδρειο και μετα απο δυο μηνες ειναι περιπου ενα εκατοστο. το περιεργο ειναι οτι εδω και μερες δεν εχω δει γεννες στο 430αρι, ενω βρεπω τις σχετικες κινησεις ζευγαρωματος. και αυτο παρατηρησα οτι γινετε, απο τοτε που εβαλα δυο γλυφτες λογω αλγης. μηπως φταινε αυτοι, οπου την νυχτα τρωνε τα αυγα? μηπως και σε σενα φταιει κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01533 seconds with 11 queries