Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 14-12-16, 08:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Είμαι της άποψης πως αν μπουν πρώτα τα ψιλά θα μπουκώνει πιο γρήγορα.
Ο τρόπος που ακολουθώ και στα 3 ενυδρεία μου που έχουν φίλτρα τύπου σαμπ είναι,
πρώτα το χοντρό σφουγγάρι, μετά μέτριο και στο τέλος ενυδρειακό βαμβάκι.
Θα μου πείτε πως για να βγάλω το βαμβάκι , θα πρέπει να βγάλω και τα σφουγγάρια,
επειδή είναι σαμπ είναι εύκολο να βγουν όλα μαζί,
έτσι τα βγάζω σε μια λεκάνη όλα, τα βάζω κάτω από τη βρύση με πολύ ζεστό νερό από τον θερμοσίφωνα, τα πλένω καλά , τα στραγγίζω και τα ξαναβάζω.
Το πλύσιμο με νερό βρύσης και μάλιστα ζεστό εννοείται πως γίνεται σε ώριμο ενυδρείο, στις αρχές για κανα 2 μήνες τα έπλενα και αυτά με νερό ενυδρείου.
Τι θα έκανα στη θέση σου Κώστα,
στο 2ο διαμέρισμα δεν θα έβαζα τίποτα, ίσως μόνο βιολογικό υλικό ή τον θερμαντήρα. Θα προτιμούσα τον θερμαντήρα για να ζεσταίνεται το νερό πριν πάει στο βιολογικό υλικό
Στο 1ο διαμέρισμα θα έβαζα κάτω χαμηλά eggcrate για να μη κόβω τη ροή του νερού,
πάνω στο eggcrate θα άπλωνα σε όλη την επιφάνεια 1-2 στρώσεις ενυδρειακό βαμβάκι, και το 2 ίσως είναι πολύ,
πάνω από το ενυδρειακό βαμβάκι το 30αρι σφουγγάρι σε όλη την επιφάνεια,
και πάνω από αυτό το 10αρι σφουγγάρι και αυτό σε όλη την επιφάνεια,
αν η άνωση μου τα σήκωνε θα έβαζα από επάνω eggcrate και ίσως κάτι βαρύ επάνω στο eggcrate, ανάλογα αν υπήρχε πρόβλημα με την άνωση ακόμα, το eggcrate όμως οπωσδήποτε για να πιέζει σε όλη την επιφάνεια το σφουγγάρι.
Αν τα σφουγγάρια καλύπτουν όλη την επιφάνεια και είναι εφαρμοστά στα τοιχώματα του σαμπ, ίσως και λίγο σφιχτά , τότε η άνωση δύσκολα θα τα σηκώνει.
Το 1ο διαμέρισμα είναι πολύ μεγάλο και πιστεύω πως χωράει όλη τη μηχανική φίλτρανση.
Για τον καθαρισμό,
ανάλογα και πότε θα έβλεπα πόσο ανεβαίνει η στάθμη στο 1ο διαμέρισμα,
πχ στα χρυσόψαρα θέλουν οπωσδήποτε κάθε εβδομάδα, στα συννεφάκια μπορεί να κάνω να τα καθαρίσω και 2-3 μήνες,
στο φυτεμένο κάθε εβδομάδα , εκτός και αν βαριέμαι , αλλά είναι πολύ εύκολο γιατί τα σφουγγάρια είναι κάτω από το φλαπ που αναγκαστικά το σηκώνω για να κάνω αλλαγή νερού. Σε αυτό είναι τόσο εύκολο που μέχρι να αδειάσει το νερό, τα έχω βγάλει, τα έχω πλύνει , και τα έχω ξαναβάλει.
Πιστεύω Κώστα πως και για εσένα με μια λεκανίτσα είναι εύκολο να τα βγάζεις και να τα πλένεις τακτικά ή όποτε είναι ανάγκη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries